!function(f,b,e,v,n,t,s) {if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod? n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)}; if(!f._fbq)f._fbq=n;n.push=n;n.loaded=!0;n.version='2.0'; n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0; t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0]; s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window, document,'script', 'https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js'); fbq('init', '747068129478508'); fbq('track', 'PageView'); (function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-57QDG36');Pompa ciepła, a kocioł gazowy - porównanie. | Aslandi Blog

Pompa ciepła, a kocioł gazowy - porównanie.

#pompy ciepła

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym artykułem, w którym przedstawimy Ci porównanie dwóch najpopularniejszych systemów grzewczych!

Gaz czy pompa ciepła?

Jak powszechnie wiadomo, świat podąża za nowoczesnymi rozwiązaniami grzewczymi z uwagi na przepisy dotyczące ochrony środowiska naturalnego. Nie od dziś wiadomo, że poprzednie, starsze systemy grzewcze, tzw. „kopciuchy”, niekorzystnie wpływają na naszą atmosferę i zdrowie, a ponadto ich posiadacze zostali zobligowani, aby wymienić je na nowoczesne systemy grzewcze.

W związku z tym, warto skupić się na porównaniu dostępnych systemów grzewczych i wyborze najlepszego, dostosowanego do Twojego domu!

Edukacja na temat technologii różnych źródeł ciepła, sprawności urządzeń grzewczych oraz możliwości oszczędnego ogrzewania ma wyraźne przełożenie na poprawę standardu naszego życia. Porównując dwa systemy grzewcze, które zawarte są w tytule, warto zacząć od ich głównych zalet. Oba rozwiązania są niskoemisyjne, bezobsługowe oraz zapewniają czystość w domu.

Główne zalety pompy ciepła:

 • Bezpieczeństwo – nie wykazuje ryzyka pożaru, zaczadzenia czy też wybuchu.
 • Długa żywotność – średni czas użytkowania pomp to około 30 lat.
 • Wielofunkcyjność – w zależności od rodzaju pompy, ma ona możliwość nie tylko grzania, ale również chłodzenia.
 • Energooszczędność – wśród wszystkich systemów ogrzewania, posiadają najwyższą klasę energetyczną
 • Ekologiczne rozwiązanie – nie zanieczyszcza powietrza, którym oddychamy.
 • Bardzo niskie koszty – pompy ciepła to urządzenia, które są obecnie najtańszymi źródłami energii grzewczej, oprócz tego w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną można stworzyć system hybrydowy i całkowicie zniwelować rachunki za prąd.
 • Pełna automatyzacja – działanie pompy ciepła opiera się na jej prawidłowym ustawieniu, kontrolować jej pracę w większości modelach można za pomocą aplikacji.
 • Estetyka – urządzenia charakteryzują się niewielką budową oraz miłą dla oczu kolorystyką.
 • Oszczędność czasu – brak konieczności doglądania pracy ogrzewania.

Główne zalety kotła gazowego:

 • Wysoka sprawność – szacuje się, że sprawność tych urządzeń dochodzi nawet do 100%.
 • Brak powstałych produktów spalania – innymi słowy brak brudu i dodatkowej pracy.
 • Oszczędność czasu - podobnie jak w przypadku pomp ciepła, nie trzeba doglądać pracy urządzeń.
 • Zamknięta komora spalania – szkodliwe spaliny nie trafiają do pomieszczenia, w którym znajduje się kocioł.
 • Prostota w budowie i montażu – mechanizm urządzeń zapewnia szybki i całkiem łatwy montaż.

BlogMiniaturkaAslandi-min.png

JAK KSZTAŁTUJĄ SIĘ CENY TYCH URZĄDZEŃ?

Interesujące są koszty obu źródeł ogrzewania, ponieważ sam zakup kotła gazowego wymaga mniejszych nakładów finansowych niż pompa ciepła (kilkanaście tysięcy złotych), lecz wydatki związane z przyłączem gazu, odpowiednim wyposażeniem i przygotowaniem kotłowni oraz montażem mogą być zdecydowanie wyższe.

Warto jednak podkreślić, że na koszty finalne składa się wiele elementów. Wszystko zależy od tego jaka pompa czy też kocioł gazowy zostaną dobrane do budynku mieszkalnego. Główną rolę odgrywa tutaj moc oraz rodzaj tego urządzenia grzewczego, ponieważ w obecnych czasach na rynku dostępnych wiele różnych modeli.

Koszty pomp ciepła najczęściej wybieranych w naszej firmie (wraz z montażem) wahają się pomiędzy 20 000 – 55 000 PLN.

Koszty eksploatacji

Należy również wziąć pod uwagę koszty eksploatacji tych urządzeń. Pompa ciepła zużywa energię elektryczną w takiej ilości, w jakich warunkach przychodzi jej pracować. Przy szacowaniu ogólnych kosztów i zużycia energii należy wziąć pod uwagę kilka elementów, są to m.in.:

 • Typ pompy ciepła
 • Izolacja budynku mieszkalnego - w tym również ilość i rodzaj okien oraz drzwi
 • Rodzaj systemu grzewczego
 • Zapotrzebowanie gospodarstwa domowego

W celu obniżenia kosztów za zużycie energii elektrycznej można na przykład lepiej zaizolować budynek mieszkalny, zainwestować dodatkowo w ogrzewanie podłogowe lub w instalację fotowoltaiczną, która zminimalizuje rachunki za prąd prawie do 0!

Jeżeli jednak chodzi o koszty eksploatacji kotła gazowego, przede wszystkim należy wziąć pod konstrukcję budynku, zużycie gazu oraz cenę, która ustalana jest przez Urząd Regulacji Energetyki i z roku na rok wzrasta. Koszty oszacować można w bardzo prosty sposób - analizując taryfy dostawców gazu. Jeżeli znasz roczne zapotrzebowanie energetyczne swojego budynku, obliczysz ile wynosi miesięczny koszt ogrzewania gazem.

Ze statystyk przeprowadzonych przez specjalistów od systemów grzewczych (źródło-budujemydom) wynika, że roczne koszty ogrzewania pompą ciepła budynku o powierzchni 200m2, wraz z przygotowaniem C.W.U wynoszą statystycznie 1500-2000PLN, podczas gdy instalacja gazowa czyni to za około 3000PLN. Warto dodać, że przy trwających właśnie podwyżkach cen energii, aktualna różnica może być o wiele większa.

Podsumowując..

Decydując się na finalną inwestycję warto dowiedzieć się wszystkiego na temat konstrukcji oraz izolacji swojego budynku, porównać wady i zalety obu źródeł grzewczych, a następnie udać się do specjalistów po wycenę wybranego systemu. Dzięki temu dowiesz się jakie jest zapotrzebowanie Twojego budynku oraz szczegółowo zapoznasz się z kosztami eksploatacji poszczególnych urządzeń.

Podsumowanie roku pracy pompy ciepła wraz z analizą kosztów znaleźć możecie poniżej:

A jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat pomp ciepła i uzyskać bezpłatną, całoroczną analizę pracy urządzenia w Twoim domu, skontaktuj się z nami!

🌐 Bezpłatna wycena 📲 727 929 398.

Udostępnij arykuł
linkedin social mediafacebook social media

Zapytaj o wycenę

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w niniejszym formularzu, w celach handlowych, w tym sporządzenia i przedstawienia oferty handlowej, przez firmę Aslandi spółka z o.o. zgodnie z polityką prywatności.*

window.fbAsyncInit = function() { FB.init({ xfbml : true, version : 'v10.0' }); }; (function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = 'https://connect.facebook.net/pl_PL/sdk/xfbml.customerchat.js'; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));