!function(f,b,e,v,n,t,s) {if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod? n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)}; if(!f._fbq)f._fbq=n;n.push=n;n.loaded=!0;n.version='2.0'; n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0; t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0]; s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window, document,'script', 'https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js'); fbq('init', '747068129478508'); fbq('track', 'PageView'); (function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-57QDG36');Energia słoneczna na pokolenie? O żywotności paneli fotowoltaicznych! | Aslandi Blog

Energia słoneczna na pokolenie? O żywotności paneli fotowoltaicznych!

#fotowoltaika

Z dnia na dzień, na całym świecie powiększa się grono osób zainteresowanych tematem energii odnawialnej. Ludzie coraz chętniej korzystają z nowoczesnych technologii, które oferują obecne czasy, a panele fotowoltaiczne są jednym z najprostszych sposobów na ekologiczne i właściwie darmowe pozyskiwanie energii słonecznej. Jednak, jak wiadomo, każde urządzenie dostępne na rynku ma określoną żywotność. Z tego powodu wiele osób zastanawia się jak długo przetrwa ich instalacja fotowoltaiczna? Postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości poniżej.

Z czego właściwie składa się ogniwo fotowoltaiczne?


Panele fotowoltaiczne wykonane są z takich pierwiastków jak krzem, german, lub selen z uwagi na konieczność uzyskania właściwości półprzewodnika. Do izolacji oraz ochrony ogniw słonecznych przed gradobiciem i burzami używana jest specjalna powłoka pleksi. Zawierają wytrzymałe komponenty chronione szkłem – przez co znakomicie wychwytują promienie słoneczne. Ogniwo jest cały czas na swoim miejscu i absorbuje promieniowanie, zawiera niewiele ruchomych części, które mogą zostać przerwane lub wyrobione, w rezultacie ryzyko uszkodzenia jest mikroskopijne.

Naturalnym potwierdzeniem ich wytrzymałości było zjawisko burzy gradowej, która miała miejsce na terenie USA w 2017 roku. Kule gradu podczas tego zdarzenia miały średnicę nawet 7 cm, ucierpiało wiele pobliskich budynków i samochodów. W pobliżu znajdowała się również farma fotowoltaiczna na której zainstalowano ponad 3000 modułów, a tylko jeden z nich został uszkodzony!

Ten przykład pokazuje, że konstrukcja paneli fotowoltaicznych pozwala im wytrzymać naprawdę ekstremalne zjawiska pogodowe, a nasz Europejski klimat nie powinien być zmartwieniem żadnego inwestora!

panel .jpeg

Ile wynosi więc wynosi żywotność ogniw?


Zważając na zawartość całej instalacji fotowoltaicznej, średni czas żywotności został oszacowany na około 25 lat. Badania pokazują jednak, że panele fotowoltaiczne, przy odpowiedniej konserwacji oraz dbaniu o okresowe przeglądy, oferują o wiele dłuższy czas pracy, wynoszący nawet do 40 lat, jedynym elementem instalacji, który wymaga wcześniejszej wymiany jest falownik (po około 15 latach). Wszystko zależy od dokładności procesu produkcyjnego oraz warunków pogodowych, w których przyjdzie im pracować. Podstawą do cieszenia się energią ze słońca przez długi czas jest wybranie rzetelnej firmy, która korzysta z ogniw od najlepszych i doświadczonych producentów.

Należy jednak pamiętać, ze z roku na rok tracą one swoją wydajność – około 0.5%. Oznacza to, że po 25 latach nasze panele będą charakteryzowały się średnio wydajnością rzędu 87,5%. Spadek jest jednak zależny od eksploatacji i jakości konkretnych paneli fotowoltaicznych, z biegiem czasu oraz rozwoju technologii, spadki wydajności stają się coraz mniejsze. W poprzednich wpisach pokazywaliśmy, że dla przykładowego gospodarstwa domowego, koszty instalacji fotowoltaicznej zwracają się już po około 6 latach (w tym okresie rachunki za prąd są prawie równe zeru), a po tym czasie instalacja generuje już tylko zysk.

Na skrócenie żywotności wpływ mogą mieć:

  • gradobicie
  • zamarzająca woda i śnieg
  • wysokie temperatury
  • nadmierne promieniowanie UV
  • nieprawidłowa eksploatacja

Nie powinien być to powód do zmartwień, gdyż w Europie zostały zanotowane najmniejsze straty wydajności ogniw fotowoltaicznych. Zawdzięcza się to przede wszystkim temu, że w naszym regionie stosunkowo rzadko mamy do czynienia z ekstremalnymi warunkami pogodowymi, które mogą mieć negatywny wpływ na trwałość paneli fotowoltaicznych.

Jak wydłużyć żywotność paneli fotowoltaicznych?


Jest na to kilka sprawdzonych sposobów, takich jak:

- właściwa konserwacja instalacji oraz zlecanie okresowych przeglądów profesjonalnej firmie - regularne sprawdzanie wydajności ogniw poprzez odczyt z falownika - nieużywanie detergentów oraz myjek ciśnieniowych do mycia instalacji, warto zlecać usługę mycia paneli firmie podczas okresowego przeglądu, szczególnie przy instalacji dachowej

W tym miejscu należy podkreślić, iż bardzo wygodnym rozwiązaniem do sprawdzania wydajności paneli fotowoltaicznych jest aplikacja na telefon, którą oferuje wielu producentów, a która pozwala łatwo i szybko sprawdzić odczyt naszej instalacji – nie ruszając się z miejsca.

Wielu producentów zapewnia, że panele będą wydajnie pracować przez 25 lat, co poświadczają gwarancją.

Przy właściwej eksploatacji, a przede wszystkim konserwacji, o której wspomnieliśmy wcześniej, możemy liczyć na pełną wydajność urządzeń przez nawet 35 lat.

Udostępnij arykuł
linkedin social mediafacebook social media

Zapytaj o wycenę

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w niniejszym formularzu, w celach handlowych, w tym sporządzenia i przedstawienia oferty handlowej, przez firmę Aslandi spółka z o.o. zgodnie z polityką prywatności.*

window.fbAsyncInit = function() { FB.init({ xfbml : true, version : 'v10.0' }); }; (function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = 'https://connect.facebook.net/pl_PL/sdk/xfbml.customerchat.js'; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));