!function(f,b,e,v,n,t,s) {if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod? n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)}; if(!f._fbq)f._fbq=n;n.push=n;n.loaded=!0;n.version='2.0'; n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0; t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0]; s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window, document,'script', 'https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js'); fbq('init', '747068129478508'); fbq('track', 'PageView'); (function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-57QDG36');Czy ogrzewanie podłogowe i pompa ciepła to dobre rozwiązanie? | Aslandi Blog

Czy ogrzewanie podłogowe i pompa ciepła to dobre rozwiązanie?

#pompy ciepła

W obecnych czasach niemalże standardem jest budowa niskoenergetycznego budynku - według europejskiej normy ISO, budynek taki odznacza się zapotrzebowaniem na energię do ogrzewania mniejszym niż 70 kWh/m²/rok.

Właściciele takich nieruchomości często zastanawiają się, jaki system ogrzewania wybrać aby spełnił wymagania oraz bezawaryjnie pracował przez wiele lat. Na rynku mamy obecnie sporą ilość dostępnych urządzeń czy też gotowych systemów oferowanych przez firmy. Przed ostatecznym wyborem odpowiedniego rozwiązania dla swojego budynku warto jednak zagłębić się w ten temat i poznać wady, zalety oraz koszty oferowanych rozwiązań.

Niezależnie od tego, czy decydujesz się na termomodernizację budynku, czy też budowę nowego domu, jednym z kilku optymalnych rozwiązań jest pompa ciepła, która wykorzystuje do pracy odnawialne źródła energii pochodzące z otoczenia - powietrze, woda lub grunt.

Najistotniejszym faktem jest jednak to, aby pompa ciepła została prawidłowo dobrana - względem zapotrzebowania budynku, w takiej sytuacji połączenie pompy ciepła i ogrzewania podłogowego to najlepsze rozwiązanie, gdyż posiadając niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe, w największym stopniu będziemy mogli wykorzystać potencjał pompy ciepła.

Dlaczego tak jest?

Dlatego, że większość pomp ciepła dostępnych na rynku to urządzenia niskotemperaturowe - wymagają zastosowania odpowiednich grzejników, mających dużą powierzchnię kontaktu z powietrzem oraz niską temperaturę emisji.

Zatem im mniejsza będzie różnica pomiędzy źródłem dolnym a górnym, tym mniejsze będą koszty eksploatacji - a to bardzo ważna kwestia, patrząc na zmieniające się czasy i wzrosty cen. Powyższe wymagania spełnia niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe, czyli połączenie ekologicznego urządzenia, jakim jest pompa ciepła z podłogówką.

Ogrzewanie podłogowe, ale również ścienne, jest stworzone do zastosowania ogrzewania niskotemperaturowego. Dzięki innowacyjnym technikom można optymalnie wykorzystać energię otrzymaną z przyjaznych środowisku urządzeń. Niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe zazwyczaj działa przy temperaturze obiegu między 30°C-40°C. Dzięki temu właśnie, układ ten wykazuje bardzo korzystne wskaźniki w skali roku.

Pomimo tego, że początkowe koszty inwestycyjne są wyższe niż chociażby kotłów kondensacyjnych i grzejników, to już koszty eksploatacji są zdecydowanie niższe.

Jak wyglada współpraca tych systemów?

Kompletna instalacja oparta na pracy pompy ciepła dzieli się na 3 części:

 • pompa ciepła
 • układ hydrauliczny pomiędzy pompą ciepła a rozdzielaczem
 • system centralnego ogrzewania

Od tego jaki system centralnego ogrzewania wybierzemy, zależy wiele czynników, przybliżymy Wam jednak korzyści, które niesie za sobą połączenie pompy ciepła oraz ogrzewania podłogowego.

Schemat działania pompy ciepła oraz ogrzewania podłogowego jest dość prosty. Powierzchnia grzejna w takim przypadku jest ogromna, więc temperatura wody zasilającej jest dużo niższa. Przy ogrzewaniu podłogowym najważniejsze jest, aby odpowiednio rozłożyć rurki - najlepiej jeśli będą ułożone w układzie ślimakowym, takie rozwiązanie uśredni temperaturę w podłodze.

Jeżeli chodzi o przepływ czynnika grzewczego - najkorzystniej jeśli pętle układu będą stosunkowo krótkie (ok. 50-60 m), da nam to względnie mały przepływ w każdej pętli, a całościowy przepływ w całym układzie będzie wystarczający do przeniesienia mocy cieplnej. Prościej mówiąc, podłogówka jest idealną instalacją pod działanie pompy ciepłanie potrzebujemy dużo mocy, aby nagrzać cały budynek, a i temperatura do tego potrzebna jest nawet dwa razy niższa niż przy klasycznych grzejnikach starszej daty.

Jeżeli w budynku jest ogrzewanie podłogowe, ale jednocześnie będą występować jakiekolwiek grzejniki to pompa ciepła będzie musiała pracować z tym parametrem, który jest konieczny dla grzejników.

pompaciepla3.png

Zalety współpracy pompy ciepła i ogrzewania podłogowego:

 • wydajne chłodzenie aktywne - opiera się na odwróconym działaniu pompy ciepła (parownik pełni funkcję skraplacza, a skraplacz parownika), obieg czynnika chłodniczego w pompie ciepła zostaje odwrócony, tym samym zmienia się kierunek przepływu ciepła. W ten sposób schłodzony zostaje czynnik grzewczy (czyli woda w instalacji podłogowej),
 • wydajne chłodzenie pasywne (inaczej chłodzenie naturalne - najczęściej realizowane przy wykorzystaniu niskiej temperatury dolnego źródła ciepła (gruntu, wody gruntowej) - woda w instalacji podłogowej pobiera wówczas nadmiar ciepła z pomieszczeń, a następnie odprowadza je do gruntu bez udziału sprężarki,
 • ogrzewanie podłogowe nie wykazuje jakichś specjalnych wymogów do zastosowania pompy ciepła,
 • niskie temperatury obiegu wody w takich systemach grzewczych podnoszą sprawność pomp,
 • takie połączenie zapewnia trwałość instalacji - gdyż praca na niskich temperaturach przedłuża żywotność wszystkich elementów biorących udział w procesie dostarczania ciepła do domu.

Decydując się na ogrzewanie podłogowe i pompę ciepła powinniśmy zdawać sobie sprawę, że należy je wykonać nieco inaczej, niż w domu ogrzewanym przez kocioł. Zasady, o których należy pamiętać przy współpracy tych systemów:

 • temperatura zasilania nie powinna przekraczać 40*C,
 • różnica pomiędzy temperaturą zasilania i powrotu powinna wynosić około 5*C,
 • rozstaw rurek przy podłogówce - preferuje się spore zagęszczenie, zwykle co 10 cm.

Zobacz na własne oczy jak montujemy pompę ciepła!

Na koniec warto, podkreślić, iż współpraca pompy ciepła oraz ogrzewania podłogowego to najlepsza z możliwych opcji. Rozwiązanie sprawdzi się zarówno w modernizowanych budynkach jak i tych nowobudowanych, lecz wpływa na to wiele czynników. Ważne jest jednak, aby odpowiednio przygotować budynek pod pompę ciepła i dopasować jej parametry, a tym samym prawidłowo wykonać montaż jednostki i ogrzewania podłogowego.

A jeżeli chciałbyś, abyśmy dobrali pompę ciepła odpowiednią dla Twojego domu, skontaktuj się z nami - przeprowadzimy bezpłatny audyt!

🌐 Bezpłatna wycena 📲 727 929 398.

Udostępnij arykuł
linkedin social mediafacebook social media

Zapytaj o wycenę

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w niniejszym formularzu, w celach handlowych, w tym sporządzenia i przedstawienia oferty handlowej, przez firmę Aslandi spółka z o.o. zgodnie z polityką prywatności.*

window.fbAsyncInit = function() { FB.init({ xfbml : true, version : 'v10.0' }); }; (function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = 'https://connect.facebook.net/pl_PL/sdk/xfbml.customerchat.js'; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));