!function(f,b,e,v,n,t,s) {if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod? n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)}; if(!f._fbq)f._fbq=n;n.push=n;n.loaded=!0;n.version='2.0'; n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0; t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0]; s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window, document,'script', 'https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js'); fbq('init', '747068129478508'); fbq('track', 'PageView'); (function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-57QDG36');Audyt fotowoltaiczny przed podpisaniem umowy - czy warto? | Aslandi Blog

Audyt fotowoltaiczny przed podpisaniem umowy - czy warto?

#fotowoltaika

Pierwszym krokiem na drodze do zaprojektowania i zamontowania instalacji fotowoltaicznej na nowo powstałym domu, lub termomodernizacji budynku, który jest już użytkowany jest audyt fotowoltaiczny, inaczej energetyczny.

Audyt energetyczny jest wykonywany w celu zweryfikowania możliwości montażu paneli fotowoltaicznych na dachu przedsiębiorstwa, lub domu jednorodzinnego. Jest to nic innego jak analiza i dokładne obliczenia prowadzące do dobrania prawidłowej wielkości i rodzaju instalacji fotowoltaicznej. Audyt pozwoli także wyeliminować niepoprawne zaprojektowanie instalacje na dachu, a wykonana za jego pomocą analiza ekonomiczna pozwala na dokładne zbadanie zapotrzebowania energetycznego budynku i wyliczenie szacunkowych oszczędności w skali lat.

JAKIE INFORMACJE UZYSKAMY POPRZEZ AUDYT FOTOWOLTAICZNY?

Poza określeniem ilości zapotrzebowania na energię elektryczną, specjalista dokona oceny możliwości montażowych oraz analizę, która zawiera informacje o:

  • powierzchni gruntu lub powierzchni dachu i ewentualnych przeszkodach, takich jak występujące zacienienia, okna dachowe, kominy, jaskółki. Duże znaczenie przy projektowaniu instalacji ma kształt i rozmiar dachu. W zależności od mocy, instalacja potrzebuje określonej powierzchni na dachu. W przypadku skomplikowanego dachu, doradca może zaproponować zastosowanie mikroinwerterów, które zoptymalizują wydajność instalacji,
  • orientacji połaci dachowych względem stron świata - idealny dach pod instalację fotowoltaiczną jest skierowany na południe, najmniej korzystnym kierunkiem jest północ,
  • zacienienia - przed montażem instalacji należy sprawdzić czy nie ma nic co mogłoby rzucić cień na panele. Zasłonięcie nawet jednego modułu może wpłynąć na wydajność całej instalacji. Należy też rozważyć, czy w przyszłości nie zostanie wybudowany inny budynek, który mógłby zasłonić instalację,
  • kącie nachylenia - pozwoli ustalić czy konieczna będzie konstrukcja korygująca kąt nachylenia,
  • rodzaju pokrycia dachowego – dzięki temu możliwy jest dobór odpowiedniego systemu montażowego,
  • stanie instalacji elektrycznej klienta – w tym przypadku należy wykonać również odpowiednie pomiary,
  • analizy ekonomicznej – czyli sposób finansowania instalacji, spadek uzysku energii na przestrzeni lat, rozliczanie się z zakładem energetycznym i wzrost cen energii.

Przed przystąpieniem do montażu, projektant firmy sporządzi projekt techniczny, w którym uwzględni rozmieszczenie paneli fotowoltaicznych, miejsce na falownik, a także rozplanuje okablowanie instalacji - po uzgodnieniach z inwestorem.

Jeśli montaż na dachu nie będzie możliwy, odpowiednim rozwiązaniem jest montaż fotowoltaiki na gruncie. W takim przypadku audytor również ocenia warunki i wskazuje miejsce, które będzie idealne pod instalację fotowoltaiczną. O fotowoltaice na gruncie możecie dowiedzieć się więcej z naszego poprzedniego bloga - klik.

AdobeStock_334607049.jpeg

KTO MOŻE WYKONAĆ AUDYT?

Tylko i wyłącznie osoba z odpowiednimi uprawnieniami. Audytor powinien dysponować specjalistyczną wiedzą na temat fotowoltaiki, co umożliwia mu m.in. obliczenie mocy instalacji w konkretnym przypadku, wskazanie optymalnego miejsca posadowienia instalacji, czy zarekomendowania konkretnego modelu paneli. Powinien także potrafić wskazać źródła finansowania inwestycji, jeśli stwierdzi, że możliwości finansowe inwestora nie są wystarczające.

CZY JEST ON OBOWIĄZKOWY?

Audyt fotowoltaiczny nie jest obowiązkowym dokumentem dla inwestorów indywidualnych oraz firm. Inaczej rzecz się ma w przypadku instytucji publicznych, gdzie dokument może być wymagany aby móc rozpisać procedurę przetargową lub skorzystać z dofinansowania.

Jeżeli zainteresował Cię nasz wpis i chcesz dowiedzieć się więcej na temat instalacji fotowoltaicznych - skontaktuj się z nami!

Użyj naszego bezpłatnego formularza wyceny, który znajduje się poniżej lub zadzwoń do naszego biura, a my odpowiemy na wszystkie pytania i pomożemy dobrać najbardziej wydajną i opłacalną instalację dla Twojego gospodarstwa domowego !

🌐 Bezpłatna wycena 📱 727 929 398.

Udostępnij arykuł
linkedin social mediafacebook social media

Zapytaj o wycenę

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w niniejszym formularzu, w celach handlowych, w tym sporządzenia i przedstawienia oferty handlowej, przez firmę Aslandi spółka z o.o. zgodnie z polityką prywatności.*

window.fbAsyncInit = function() { FB.init({ xfbml : true, version : 'v10.0' }); }; (function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = 'https://connect.facebook.net/pl_PL/sdk/xfbml.customerchat.js'; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));