!function(f,b,e,v,n,t,s) {if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod? n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)}; if(!f._fbq)f._fbq=n;n.push=n;n.loaded=!0;n.version='2.0'; n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0; t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0]; s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window, document,'script', 'https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js'); fbq('init', '747068129478508'); fbq('track', 'PageView'); (function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-57QDG36');Instalacja naziemna, czy instalacja dachowa? | Aslandi Blog

Instalacja naziemna, czy instalacja dachowa?

#fotowoltaika

Jaki rodzaj instalacji będzie najbardziej optymalny?

Osoby zainteresowane tematem własnej instalacji fotowoltaicznej bardzo często mogą natrafić w sieci, lub po prostu spacerując po okolicy na dwa bardzo spopularyzowane rodzaje instalacji.

Chodzi oczywiście o instalacje naziemne oraz instalacje dachowe.

Którą instalacją warto się zainteresować i jakie są zalety posiadania każdej z nich?

W tym wpisie postaramy się wyjaśnić na czym polegają różnice i która droga będzie bardziej optymalna w Twoim przypadku.

naziemna.jpeg

Instalacja fotowoltaiczna naziemna

Kiedy tak naprawdę powinniśmy rozważać montaż instalacji na gruncie?

Kiedy umiejscowienie paneli na dachu budynku jest bardzo trudne z technicznego punktu widzenia, na przykład z uwagi na nietypowy kształt, albo nachylenie, lub gdy instalacja dachowa wpłynie negatywnie na efektywność instalacji – na przykład z uwagi na duże zacienienie.

W sytuacji kiedy nasz dom otoczony jest wysokimi budynkami, drzewami, lub innymi obiektami, które w dużym stopniu zacieniają dach, wówczas warto rozważyć montaż instalacji naziemnej, aby jak najbardziej wykorzystać energię słoneczną.

W przypadku tego typu instalacji niewątpliwą zaletą jest zdecydowanie łatwiejsze i bezpieczniejsze czyszczenie paneli, jak również możliwość bardziej dokładnego skierowania paneli w stronę słońca, co przekłada się na jeszcze większą efektywność instalacji.

Czy w przypadku instalacji naziemnej powinniśmy martwić się o pozwolenia na budowę? Absolutnie nie!

Jeżeli montujemy instalację o mocy do 40kWp nie mamy obowiązku, aby wystąpić o pozwolenie na budowę, jedynym wyjątkiem jest sytuacja w której niezbędne jest wykonanie stałego fundamentu pod montaż instalacji.

Instalacje naziemne sprawdzają się idealnie również w przypadku inwestorów, którzy posiadają większe zapotrzebowanie na energię, lub są zainteresowani budową farmy fotowoltaicznej, w takich sytuacjach a dach budynku może okazać się niewystarczający do zamontowania tak dużej instalacji, w tej sytuacji instalacja naziemna jest wręcz idealna.

Instalacja fotowoltaiczna dachowa.

Do kogo skierowana jest instalacja dachowa? Jakie są jej zalety?

Przede wszystkim jest to właściwie najczęściej wybierana opcja wśród inwestorów prywatnych, czyli takich którzy przede wszystkim montują instalację dla gospodarstwa domowego, aby pokrywała ona ich zapotrzebowanie energetyczne na użytek własny.

Najczęściej ich głównym celem jest uniezależnienie się od podwyżek prądu, zminimalizowanie rachunków za prąd prawie do zera, oraz uzyskanie niezależności energetycznej.

Niewątpliwym plusem takiego rozwiązania jest brak konieczności zagospodarowania dodatkowej przestrzeni gruntu, zajmuje ona również niewiele miejsca i w większości przypadków kosztuje mniej niż instalacja naziemna.

dachowa.jpeg

Udostępnij arykuł
linkedin social mediafacebook social media

Zapytaj o wycenę

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w niniejszym formularzu, w celach handlowych, w tym sporządzenia i przedstawienia oferty handlowej, przez firmę Aslandi spółka z o.o. zgodnie z polityką prywatności.*

window.fbAsyncInit = function() { FB.init({ xfbml : true, version : 'v10.0' }); }; (function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = 'https://connect.facebook.net/pl_PL/sdk/xfbml.customerchat.js'; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));