!function(f,b,e,v,n,t,s) {if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod? n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)}; if(!f._fbq)f._fbq=n;n.push=n;n.loaded=!0;n.version='2.0'; n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0; t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0]; s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window, document,'script', 'https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js'); fbq('init', '747068129478508'); fbq('track', 'PageView'); (function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-57QDG36');Czym jest rekuperacja? | Aslandi Blog

Czym jest rekuperacja?

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym artykułem, z którego dowiesz się czym jest, ile kosztuje i na czym polega rekuperacja!

Zapotrzebowanie na systemy wentylacji, które powodują wymianę powietrza, a dzięki temu zapewnia komfort i regularny napływ świeżego powietrza wzrasta z roku na rok. Ograniczenie napływu czystego powietrza prowadzi do znacznego pogorszenia się jakości tego obecnego wewnątrz pomieszczeń oraz obniżeniem zawartości tlenu, co bardzo źle wpływa na nasze zdrowie - na szczęście coraz więcej osób zdaje sobie z tego sprawe!

Warto więc zagłębić się w temat wentylacji mechanicznej, najlepiej już na etapie projektowania domu - w dzisiejszym wpisie przybliżymy Wam ten temat!

CZYM JEST REKUPERACJA?

Jest to nic innego jak energooszczędna wentylacja mechaniczna – nawiewno-wywiewna, która dostarcza świeże powietrze do wnętrza budynku, a jednocześnie wyciąga zanieczyszczone z wysoką zawartością dwutlenku węgla. Wymianą całego powietrza zajmuje się rekuperator– czyli główne urządzenie, które kontroluje ruch nawiewanego i wyprowadzanego z pomieszczeń powietrza.

Ponadto, taki obieg redukuje utratę ciepła, co przekłada się na niższe koszty ogrzewania.

Jak to działa? – Poprzez specjalną konstrukcję wymiennika, umieszczonego w rekuperatorze, powietrze wyprowadzane przekazuje przez ściany płyt energię cieplną. To znaczy, ciepłe wyprowadzane powietrze nagrzewa płyty wymiennika, a następnie powietrze wprowadzane do środka ogrzewa się od nich.

rekuperator_dzialanie.png

Najistotniejsze zalety rekuperacji to: • Aspekt zdrowotny – brak alergenów, smogu i elektrosmogu, • Ograniczenie strat energii cieplnej, • Większe oszczędności, • Możliwość filtracji i jonizacji powietrza, • Komfort bytu poprzez oczyszczone powietrze, • Kontrola ilości powietrza.

JAK WYGLĄDA MONTAŻ?

Głównie polega on na zainstalowaniu rekuperatora oraz rozprowadzeniu kanałów wentylacyjnych w budynku (np. w wylewce podłogi, stropie). Każde pomieszczenie jest przewietrzane, wyjątkiem jest kotłownia i garaż, czyli pomieszczenia gospodarcze, w których możemy zamontować rekuperator, tak, aby nie zakłócał ciszy w użytkowych pomieszczeniach typu sypialnia czy pokój dziecięcy.

Należy również zwrócić szczególną uwagę na dobór rekuperatora, ponieważ jest to klucz do skutecznej i energooszczędnej wentylacji. Jeżeli zostanie nieprawidłowo dobrany, będzie zbyt słaby, aby tłoczyć niezbędną ilość powietrza. Oznacza to, iż w niektórych pomieszczeniach może być zbyt duszno lub "nieświeżo". Warto również podkreślić, iż straty energii cieplnej przez wentylację grawitacyjną mogą sięgać nawet 55% całości strat ciepła budynku. Najlepsze rekuperatory odzyskują z wywiewanego powietrza do 95% tej energii.

Elementy montażu wentylacji: • Rekuperator – centrala wentylacyjna, • Kanały wentylacyjne • System sterowania • Punkty wprowadzające i wyprowadzające • Czerpnia • Wyrzutnia

Dodatkowe elementy: • gruntowy wymiennik ciepła, • moduły chłodzące, • nagrzewnica.

dom_z_rekuperacja_jak_poprowadzic_instalacje_schemat_nts_energy_1200221.jpg

JAK KSZTAŁTUJĄ SIĘ KOSZTY?

Oszacowanie kosztów rekuperacji w budynku jednorodzinnym czy też usługowym bez konkretnych parametrów jest skazane na duży margines błędu, gdyż finalny koszt zależny od wielu czynników, natomiast cena całkowitego systemu wentylacyjnego z montażem oscyluje między 17 000-38 000PLN . Najważniejsze parametry wpływające na wycenę to:

• Rodzaj i typ budynku • Metraż budynku • Ilość użytkowych pomieszczeń • Rodzaj rekuperatora i instalacji

Warto również wspomnieć, że rekuperacja umożliwia znaczne obniżenie zapotrzebowania energetycznego domu na energię pierwotną (EP) nawet o 20 kWh/(m m2*rok). Nowelizacja obowiązkowych warunków technicznych, jakie muszą spełniać budynki jednorodzinne, podkreśla, iż budynek, dla którego pozwolenie na budowę zostało złożone po 1 stycznia 2017 roku, musi posiadać znacznie obniżony wskaźnik EP - aż do 95 kWh/(m2*rok).

A jeżeli chciałbyś skorzystać z bezpłatnej wyceny i analizy pracy systemu rekuperacji dla swojego budynku – skontaktuj się z nami!

Pomożemy Ci stworzyć zdrowy dom! 🌐 Bezpłatna wycena 📲 *727 929 398

Udostępnij arykuł
linkedin social mediafacebook social media

Zapytaj o wycenę

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w niniejszym formularzu, w celach handlowych, w tym sporządzenia i przedstawienia oferty handlowej, przez firmę Aslandi spółka z o.o. zgodnie z polityką prywatności.*

window.fbAsyncInit = function() { FB.init({ xfbml : true, version : 'v10.0' }); }; (function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = 'https://connect.facebook.net/pl_PL/sdk/xfbml.customerchat.js'; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));