!function(f,b,e,v,n,t,s) {if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod? n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)}; if(!f._fbq)f._fbq=n;n.push=n;n.loaded=!0;n.version='2.0'; n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0; t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0]; s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window, document,'script', 'https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js'); fbq('init', '747068129478508'); fbq('track', 'PageView'); (function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-57QDG36');Obalamy fotowoltaiczne mity! | Aslandi Blog

Obalamy fotowoltaiczne mity!

#fotowoltaika

W naszych wpisach wielokrotnie omawialiśmy zalety fotowoltaiki oraz rozwiązań, które wykorzystują energię ze słońca i z natury. Tym razem skupimy się na omówieniu kilku najbardziej powtarzanych i popularnych mitów dotyczących tego zagadnienia!

Panele fotowoltaiczne zbyt szybko tracą wydajność.


Jest to oczywiście mit, w poprzednim wpisie podawaliśmy realną utratę wydajności na przestrzeni lat, która wynosi około 0.5% rocznie. Oznacza to, że po 25 latach użytkowania, nasze panele będą charakteryzowały się średnio, wydajnością rzędu 87,5%. Spadek jest jednak zależny od eksploatacji i jakości konkretnych paneli fotowoltaicznych. Z biegiem czasu oraz rozwoju technologii, spadki wydajności stają się coraz mniejsze. Bardzo popularną metodą miary wydajności paneli fotowoltaicznych w zamontowanej instalacji jest również aplikacja mobilna, która pozwala na bieżąco śledzić produkcję energii oraz wykryć jakiekolwiek potencjalne usterki.

Klimat w Polsce nie pozwala na wystarczającą eksploatację instalacji fotowoltaicznej.

Faktem jest, że klimat i nasłonecznienie, które panują w naszym kraju to bardzo sprzyjające warunki do pozyskiwania energii ze słońca – nasłonecznienie większości obszarów naszego kraju wynosi powyżej 1000 kWh/m2. Jest to wręcz idealna wartość do całkowitego uniezależnienia swojego gospodarstwa domowego od podwyżek cen prądu!

Instalacje fotowoltaiczne wymagają częstych i drogich przeglądów.

Jest to również mit, prawidłowo zamontowana instalacja fotowoltaiczna z uwagi na brak elementów ruchomych jest bardzo odporna na wszelkie warunki atmosferyczne i zewnętrzne. Jakiekolwiek usterki również prawie nigdy nie mają miejsca, przeglądy okresowe, wraz z myciem paneli (aby nie tracić na wydajności, z uwagi na zabrudzenia) warto zlecić raz w roku profesjonalnej firmie. Jest to koszt rzędu 200 PLN, który w porównaniu z rocznymi oszczędnościami z całej inwestycji jest bardzo niski.

Montaż instalacji może spowodować uszkodzenie, lub przeciekanie dachu.

Montaż instalacji fotowoltaicznej w żadnym wypadku nie wymaga wzmacniania konstrukcji dachu, ani ingerencji w jego strukturę. Każdy budynek przed wykonaniem instalacji jest dokładnie sprawdzany i weryfikowany przez specjalistów – uszkodzenie, zawalenie, przeciekanie, lub jakikolwiek uszczerbek konstrukcji jest niemożliwy i nie ma prawa wystąpić. Jeżeli zdarzy się sytuacja, w której instalacja na budynku (z uwagi na przykład na zacienienie) może cechować się gorszą wydajnością, istnieje możliwość wykonania instalacji na gruncie, lub nawet na elewacji!

Instalacja na dachu przyciąga wyładowania atmosferyczne.

Instalacja w żadnym stopniu nie oddziałuje na zjawiska atmosferyczne, ani nie przyciąga ich. Konstrukcja nie zawiera żadnych elementów, które mogłyby zwiększyć ryzyko uderzenia piorunu.

Fotowoltaika to bardzo duża inwestycja, wymaga ogromnych środków.

Obsługa, montaż, ani sama inwestycja nie generują wysokich kosztów z uwagi na wiele czynników, między innymi dostępne dotacje (o które klient nie musi się martwić, ponieważ wnioski oraz wszelkie dokumenty i formalności składane są przez naszą firmę). Istnieje również możliwość finansowania instalacji miesięcznie za środki, które są zaoszczędzone przez brak rachunków za prąd.

Instalacja fotowoltaiczna się nie opłaca i zwraca się przez bardzo długi czas.

Inwestycja w instalację fotowoltaiczną jest zdecydowanie opłacalna. Jak udowadnialiśmy w poprzednich wpisach (klik) instalacja fotowoltaiczna o mocy 5kWp dla przykładowego gospodarstwa domowego, które opłaca standardowe rachunki za prąd – zwraca się już po około 6 latach, jednocześnie prawie całkowicie eliminując rachunki za prąd. Po tym czasie generuje już tylko zysk.

Udostępnij arykuł
linkedin social mediafacebook social media

Zapytaj o wycenę

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w niniejszym formularzu, w celach handlowych, w tym sporządzenia i przedstawienia oferty handlowej, przez firmę Aslandi spółka z o.o. zgodnie z polityką prywatności.*

window.fbAsyncInit = function() { FB.init({ xfbml : true, version : 'v10.0' }); }; (function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = 'https://connect.facebook.net/pl_PL/sdk/xfbml.customerchat.js'; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));