!function(f,b,e,v,n,t,s) {if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod? n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)}; if(!f._fbq)f._fbq=n;n.push=n;n.loaded=!0;n.version='2.0'; n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0; t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0]; s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window, document,'script', 'https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js'); fbq('init', '747068129478508'); fbq('track', 'PageView'); (function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-57QDG36');Jak przygotować nowy dom pod pompę ciepła? | Aslandi Blog

Jak przygotować nowy dom pod pompę ciepła?

#pompy ciepła

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym artykułem, z którego dowiesz się jak przygotować nowy dom pod pompę ciepła!

Standardy nowobudowanych budynków zostały podniesione, a właściciel jednorodzinnego domu jest zobowiązany do zaprojektowania budynku o niskim zapotrzebowaniu energetycznym, a tym samym często decyduje się na spełnienie wszystkich warunków technicznych budynku, aby móc wykorzystać odnawialne źródła energii na własne potrzeby.

Pompa ciepła to aktualnie jedno z najbardziej ekonomicznych i praktycznych urządzeń grzewczych, dlatego też projektując dom warto wziąć pod uwagę jego przystosowanie do montażu pompy ciepła.

Od czego zacząć?

Najlepiej już na etapie projektu dokładnie przemyśleć ułożenie budynku względem stron świata i wybrać najkorzystniejszą opcję dla zewnętrznej jednostki urządzenia grzewczego tak, aby nie znajdowała się w największej strefie wiatrowej.

Ponadto, mimo umiarkowanej mocy akustycznej jednostki, warto umiejscowić ją jak najdalej okien i tarasu, aby jakiekolwiek dźwięki nie były słyszalne dla mieszkańców. Lokalizacja budynku względem stron świata będzie miała również duże znaczenie w przypadku fotowoltaiki, na którą często decydują się beneficjenci pomp ciepła, aby nie płacić rachunków za energię elektryczną! Połączenie tych dwóch rozwiązań sprawia, że dom staje się zeroenergetyczny! Wykadrowana2-min-min.jpg

Termoizolacja budynku!

To właśnie ten parametr, w głównej mierze decyduje o mocy pompy ciepła jaka zostanie dobrana do Twojego budynku i uwarunkuje jej sprawność. Warto podkreślić, że im mniejsze straty ciepła, tym szybciej zwraca się nam inwestycja za pompę ciepła. Największe znaczenie ma ocieplenie poddasza oraz zewnętrznych ścian budynku. W przypadku podłogi wystarczy minimalna izolacja np. styropianem.

Przygotowanie miejsca na jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną.

Jakie miejsce będzie odpowiednie dla jednostki wewnętrznej? Kotłownia czy może miejsce składowania opału? Wybierając pompę ciepła nie musisz planować dodatkowego pomieszczenia na urządzenie grzewcze oraz miejsca na przechowywanie paliwa. Takie urządzenie grzewcze możesz zainstalować w dowolnym miejscu, gdzie występuje dostęp do instalacji elektrycznej oraz odpowiedni metraż na zamontowanie zbiorników – do ciepłej wody użytkowej i bufora.

Jeżeli chodzi o odległość między jednostką wewnętrzną, a zewnętrzną to najlepszą opcją jest umieszczenie ich jak najbliżej siebie, ponieważ ogranicza to straty temperatury i ciśnienia. Maksymalna odległość powinna wynosić 10m.

Jak dokładnie wygląda proces doboru pompy ciepła do poszczególnego budynku, zobaczysz w poniższym materiale:

Jak dobrać odbiornik ciepła do pompy ciepła?

Odbiorniki ciepła można podzielić na wysokotemperaturowe, czyli grzejniki i inne punktowe źródła oraz niskotemperaturowe, które występują w postaci tzw. ogrzewania płaszczyznowego. Są to na przykład ogrzewania podłogowe, ścienne, sufitowe i ogrzewania nadmuchowe

. Z pompą ciepła najlepiej współpracują odbiorniki niskotemperaturowe, a w szczególności podłogowe, ponieważ posiadają znacznie większą powierzchnię wymiany ciepła w porównaniu do odbiorników wysokotemperaturowych. W przypadku, gdy inwestor zdecyduje się na ogrzewanie podłogowe, będzie trzeba wziąć pod uwagę ilość pętli, odstęp między rurami oraz odpowiednią prędkość przepływu – są to najważniejsze aspekty, które muszą być poparte projektem wykonanym przez profesjonalistów.

Podsumowując..

W przypadku nowobudowanych budynków, pompa ciepła to ekonomiczne i najkorzystniejsze względem użytkowania rozwiązanie. Urządzenia te z łatwością pozwalają spełnić wymagania Warunków Technicznych (WT 2017 i WT 2021). Ponadto działają aktywnie na rzecz ochrony środowiska, ponieważ ogrzewają budynki, korzystając z ciepła pobranego z otoczenia oraz ograniczają emisję dwutlenku węgla.

Jesteś na etapie projektowania lub budowania swojego zakątka? Umów się na bezpłatną i kompleksową wycenę pompy ciepła, ogrzewania podłogowego, a nawet fotowoltaiki.

Pomożemy stworzyć Ci zeroenergetyczny budynek!

🌐 Bezpłatna wycena 📲 727 929 398.

Udostępnij arykuł
linkedin social mediafacebook social media

Zapytaj o wycenę

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w niniejszym formularzu, w celach handlowych, w tym sporządzenia i przedstawienia oferty handlowej, przez firmę Aslandi spółka z o.o. zgodnie z polityką prywatności.*

window.fbAsyncInit = function() { FB.init({ xfbml : true, version : 'v10.0' }); }; (function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = 'https://connect.facebook.net/pl_PL/sdk/xfbml.customerchat.js'; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));