!function(f,b,e,v,n,t,s) {if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod? n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)}; if(!f._fbq)f._fbq=n;n.push=n;n.loaded=!0;n.version='2.0'; n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0; t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0]; s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window, document,'script', 'https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js'); fbq('init', '747068129478508'); fbq('track', 'PageView'); (function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-57QDG36');Jak działa i czym jest licznik dwukierunkowy? | Aslandi Blog

Jak działa i czym jest licznik dwukierunkowy?

#fotowoltaika

Inwestorzy, którzy zdecydowali się na pozyskiwanie bezpłatnej energii, montując instalację fotowoltaiczną, zdecydowanie powinni zapoznać się z pojęciem licznika dwukierunkowego, który jest ważnym elementem rozliczania się prosumentów z zakładem energetycznym. Na podstawie jego wskazań kalkulowany jest rachunek za energię elektryczną, a więc poprawność jego działania jest bardzo ważna.

JAK DZIAŁA LICZNIK DWUKIERUNKOWY?

Licznik prądu w domu jest miernikiem, który pozwala sprawdzić, ile energii zużywa odbiorca. Na podstawie odczytu licznika sprzedawca energii jest w stanie wystawić rachunek za dany okres rozliczeniowy. Najprościej mówiąc - licznik dwukierunkowy sprawdza ile energii zostało pobrane z sieci przez gospodarstwo domowe, ale również ile energii oddało do sieci.

Obecnie wyróżnić można trzy rodzaje liczników, z których korzysta się do dnia dzisiejszego - starsze modele indukcyjne, nowsze elektryczne, a także liczniki dwukierunkowe, przeznaczone dla wytwórców energii z OZE, o których mowa w dzisiejszym wpisie.

blogzdjecielicznik.png

W ramach ciekawostki..

Licznik indukcyjny – pracuje poprzez wirowe pole magnetyczne, które porusza aluminiową tarczę. Wirowe pole składa się z dwóch cewek - w jednej płynie prąd proporcjonalny do natężenia prądu pobieranego przez odbiorcę, w drugiej do napięcia. Cewki są umieszczone tak, że powstający moment napędowy jest równowartościowy do iloczynu chwilowej wartości prądu i napięcia (a więc licznik „mierzy” moc czynną). Z kolei moment napędowy jest równoważony poprzez moment hamujący, który powstaje w wyniku obrotu tarczy między biegunami magnesu trwałego i jest proporcjonalny do szybkości ruchu tarczy.

Licznik elektroniczny – działa za pomocą wyspecjalizowanych układów scalonych, które pod wpływem przepływającego prądu i przyłożonego napięcia generują impulsy w ilości proporcjonalnej do pobieranej energii elektrycznej, następnie liczba impulsów jest przeliczana na energię wskazywaną przez licznik.

KIEDY ZASTOSOWANIE MAJĄ LICZNIKI DWUKIERUNKOWE?

Liczniki dwukierunkowe mają zastosowanie w sytuacji kiedy instalacja fotowoltaiczna podłączona jest do publicznej sieci energetycznej. Ten typ licznika stosowany jest w przypadku gdy odbiorca energii jest jednocześnie jej wytwórcą. Główną jednostką rozliczenia jest kilowatogodzina (kWh).

WYMIANA LICZNIKA – KIEDY, JAK, DLACZEGO?

Po podpisaniu umowy z firmą OZE oraz wykonanym montażu instalacji, należy złożyć dokumenty zgłaszające ją do Operatora Sieci Dystrybucyjnej (OSD). Następnie aktualizuje się w zakładzie energetycznym umowę kompleksową, czyli taką, w której prosument wytwarza energię na własne potrzeby, a nadwyżki przekazuje do sieci, która staje się magazynem energii na zasadzie opustów. 

By otrzymać nowe urządzenie należy wypełnić wniosek zgłoszeniowy, przygotować dokumentację urządzeń, w tym szkic sytuacyjny i schemat jednokreskowy instalacji. Warto tutaj wspomnieć, że pomagamy w wypełnieniu wniosku i wysyłamy go (za Państwa pisemnym pełnomocnictwem) do siedziby publicznej sieci energetycznej.

Najlepiej, aby sprzedawcą energii oraz jej dystrybutorem było to samo przedsiębiorstwo energetyczne. Po zgłoszeniu instalacji fotowoltaicznej, zakład energetyczny ma 30 dni na zmianę licznika jednokierunkowego na dwukierunkowy. Czas oczekiwania może być jednak krótszy w zależności od złożenia wniosku o wymianę, możliwości operatora oraz dostępności liczników. Inwestor nie ponosi kosztów w związku z wymianą licznika na swojej posesji.

Jeżeli zainteresował Cię nasz wpis i chcesz dowiedzieć się więcej na temat instalacji fotowoltaicznych - skontaktuj się z nami!

Użyj naszego bezpłatnego formularza wyceny, który znajduje się poniżej lub zadzwoń do naszego biura, a my odpowiemy na wszystkie pytania i pomożemy dobrać najbardziej wydajną i opłacalną instalację dla Twojego gospodarstwa domowego!

🌐 Bezpłatna wycena 📱 727 929 398.

Udostępnij arykuł
linkedin social mediafacebook social media

Zapytaj o wycenę

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w niniejszym formularzu, w celach handlowych, w tym sporządzenia i przedstawienia oferty handlowej, przez firmę Aslandi spółka z o.o. zgodnie z polityką prywatności.*

window.fbAsyncInit = function() { FB.init({ xfbml : true, version : 'v10.0' }); }; (function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = 'https://connect.facebook.net/pl_PL/sdk/xfbml.customerchat.js'; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));