!function(f,b,e,v,n,t,s) {if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod? n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)}; if(!f._fbq)f._fbq=n;n.push=n;n.loaded=!0;n.version='2.0'; n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0; t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0]; s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window, document,'script', 'https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js'); fbq('init', '747068129478508'); fbq('track', 'PageView'); (function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-57QDG36');Fotowoltaika – zdrowie prosto od słońca? | Aslandi Blog

Fotowoltaika – zdrowie prosto od słońca?

#fotowoltaika

Czy panele słoneczne wpływają na nasze zdrowie? Czy w ogóle oddziałują na człowieka?


Instalacje fotowoltaiczne stają się coraz bardziej popularnym źródłem energii odnawialnej, a co za tym idzie, coraz więcej osób zaczyna zastanawiać się jak właściwie oddziałują one na nasze zdrowie i jak wypadają w stosunku do alternatywnych źródeł energii.

W dzisiejszym artykule omówimy to zagadnienie i postaramy się w prosty sposób wyjaśnić Wam na czym polega różnica między energią ze słońca, a coraz mniej popularnymi alternatywnymi opcjami.

Czy ogniwa słoneczne wydzielają jakieś substancje?


Ogniwa słoneczne są w 100% ekologiczne, nie wydzielają żadnych oparów ani zapachów, nie wytwarzają również dźwięku, który byłby szkodliwy dla naszego słuchu, a przewody zawarte w instalacji wytwarzają takie samo pole elektromagnetyczne jak każde inne urządzenie z którym obcujemy i z którego korzystamy na co dzień.

Co więcej, prawidłowo wykonana instalacja fotowoltaiczna nie wymaga również częstych serwisów, ani stosowania dodatkowych urządzeń wspomagających – wystarczające są standardowe przeglądy.

Bardzo ważne jest montowanie ogniw słonecznych tylko od renomowanych producentów i korzystanie z usług doświadczonych firm, które posiadają wszystkie niezbędne certyfikaty ich pochodzenia.

Jeśli ogniwa będą wyprodukowane przez nieznane źródło i z materiałów niewiadomego pochodzenia – mogą przejawiać szkodliwe właściwości, a ustalenie ich pochodzenia może okazać się bardzo trudne.

Należy również wspomnieć, iż projekt instalacji wykonany zgodnie z normami i przepisami, a także prawidłowy montaż i odpowiednie prowadzenie przewodów zwiększa skuteczność ochrony przepięciowej i odgromowej, a stosowanie tych systemów pozwoli na wyeliminowanie zagrożeń potencjalnego uszkodzenia instalacji fotowoltaicznej podczas wyładowań atmosferycznych oraz przepięć w liniach zasilających.

Co tak naprawdę szkodzi?


W ramach porównania – największy i najbardziej niebezpieczny wpływ na organizmy żywe ma emisja gazów cieplarnianych, głównie spowodowana poprzez spalanie paliw kopalnianych.

Energia słoneczna natomiast przyczynia się do zmniejszenia emisji tlenków azotu, siarki i cząsteczek stałych (obecnych m.in. w smogu), które to mogą powodować szereg problemów zdrowotnych. Najczęstsze schorzenia spowodowane przez zanieczyszczenia powietrza to choroby układu oddechowego i sercowo-naczyniowego.

W przypadku zielonej energii środowisko naturalne również zaczyna być mniej zagrożone, a co więcej – zastosowanie paneli fotowoltaicznych pozwala między innymi na rekultywację dawnych terenów kopalnianych czy przemysłowych oraz poprawę jakości powietrza, szczególnie w dużych miastach.

Szczególnie na Śląsku, smog w dużym stopniu wpływa na nasze zdrowie, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) informuje, że około 4,2 mln osób na całym świecie umiera przedwcześnie w związku z zanieczyszczeniem powietrza, do najniebezpieczniejszych składników smogu zaliczyć można: pyły zawieszone PM, ozon O3, dwutlenek azotu NO2, dwutlenek siarki SO2.

Posługując się algorytmem „omnicalculator” możemy obliczyć, że przy średnim stężeniu B[A]P w Katowickim powietrzu wynoszącym około 7,6 NG/M3, przez spędzenie godziny na powietrzu przyswajamy ekwiwalent rakotwórczego B[A]P w dziewięciu papierosach!

Podsumowując..


Możemy śmiało powiedzieć, że odpowiednio zainstalowana i eksploatowana instalacja fotowoltaiczna nie stanowi żadnego zagrożenia dla naszego zdrowia, a może pomóc nie tylko nam jako użytkownikom, ale dołożyć małą cegiełkę do energetycznej modernizacji całego regionu.

Odnawialne źródła energii stanowią coraz większy filar polityki energetycznej Polski, a z uwzględnieniem odpowiednich restrykcji co do stosowanych komponentów oraz ich właściwej utylizacji możemy cieszyć się nimi przez baaardzo długi czas przy prawie zerowych kosztach i bardzo dużych uzyskach.

Dla porównania, instalacja fotowoltaiczna generująca energię porównywalną do zużycia dwóch ton miału węglowego w elektrowni, w skali roku pozwala na uniknięcie emisji szkodliwych substancji w następującej ilości:

  • Pył – 5,4 kg/rok
  • Tlenki azotu – 5,4 kg/rok
  • Dwutlenek siarki – 3,06 kg/rok
  • Tlenek węgla – 10 kg/rok
  • Dwutlenek węgla – 4400 kg/rok
    Przykładowe, Europejskie normy emisji powyższych związków w przypadku spalin wynoszą około 0,06 g/km w przypadku tlenków azotu, 0,005 g/km w przypadku pyłu, czy 1g/km w przypadku tlenku węgla.

Wynika z tego, że jedna instalacja fotowoltaiczna produkująca energię odpowiadającą spaleniu dwóch ton miału węglowego rocznie, pozwala uniknąć emisji szkodliwych związków porównywalnych nawet do kilkudziesięciu tysięcy kilometrów przejechanych samochodem osobowym!

Udostępnij arykuł
linkedin social mediafacebook social media

Zapytaj o wycenę

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w niniejszym formularzu, w celach handlowych, w tym sporządzenia i przedstawienia oferty handlowej, przez firmę Aslandi spółka z o.o. zgodnie z polityką prywatności.*

window.fbAsyncInit = function() { FB.init({ xfbml : true, version : 'v10.0' }); }; (function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = 'https://connect.facebook.net/pl_PL/sdk/xfbml.customerchat.js'; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));