!function(f,b,e,v,n,t,s) {if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod? n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)}; if(!f._fbq)f._fbq=n;n.push=n;n.loaded=!0;n.version='2.0'; n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0; t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0]; s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window, document,'script', 'https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js'); fbq('init', '747068129478508'); fbq('track', 'PageView'); (function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-57QDG36');Fotowoltaika w pigułce! | Aslandi Blog

Fotowoltaika w pigułce!

#fotowoltaika

Podjąłeś decyzję o przejściu na „zieloną” stronę i chcesz zainstalować u siebie instalacje fotowoltaiczną?

Sprawdź co warto wiedzieć!

Zacznijmy od tego, jaki dokładnie czynnik odpowiada za opłacalność instalacji i fakt, czy (oraz jak szybko) inwestycja nam się zwróci. Chodzi konkretnie o moc instalacji, to ta zmienna odpowiada za to czy wytworzona energia pokryje zapotrzebowanie naszego gospodarstwa domowego, lub przedsiębiorstwa, dlatego bardzo ważne jest, aby dobrze dobrać moc instalacji, która będzie wystarczająca do pokrycia naszego zapotrzebowania na energię.

Warto pamiętać, że łączna moc urządzeń elektrycznych w naszym domu właściwie nigdy nie odpowiada zapotrzebowaniu na energię, z uwagi na fakt, że bardzo rzadko występuje sytuacja w której wszystkie urządzenia działają jednocześnie, optymalna ilość dla gospodarstwa domowego z reguły mieści się w okolicach mocy szczytowej 5-6kW.

Jak właściwie działa instalacja fotowoltaiczna?


Bardzo często w życiu codziennym zdarza nam się spotkać z opinią, że montowanie instalacji fotowoltaicznych w Polsce jest mało opłacalne ponieważ nie panuje u nas pustynny klimat, a nasłonecznienie jest bardzo zmienne – otóż nie, jest to oczywiście mit. Fotowoltaika w Polsce, oraz krajach nam sąsiadujących jest obecna od długiego czasu i ma się bardzo dobrze, nasłonecznienie w regionie jest w zupełności wystarczające do pokrycia zapotrzebowania gospodarstw domowych – i nie tylko!

Przed przystąpieniem do wykonania instalacji sprawdzane jest wiele czynników, które pozwalają zmaksymalizować uzyskiwaną ze słońca energię, między innymi: – weryfikujemy całodzienne ułożenie słońca w stosunku do miejsca instalacji; – badamy wysokość położenia słońca w okresie całego roku, z uwzględnieniem obiektów, które mogą rzucać cień na instalację; – dobieramy odpowiedni kąt nachylenia instalacji, tak aby zmaksymalizować energię możliwą do uzyskania, jej ułożenie musi umożliwiać dopływ powietrza z każdej strony, tak aby panele mogły być wydajnie chłodzone;

dom_z_panelami.jpeg

Co dzieje się z niewykorzystaną energią?


Jednym z najpopularniejszych rozwiązań w takim przypadku jest tak zwana instalacja typu on-grid, podłączana jest ona do sieci energetycznej, z którą podpisuje się umowę, a następnie firma odpowiedzialna za dystrybucję energii przekazuje inwestorom licznik dwukierunkowy, który monitoruje ilość pobieranej, oraz przekazywanej energii.

Dzięki takiemu rozwiązaniu jesteśmy w stanie przekazać nadwyżkę naszej energii, (której nie zdołaliśmy wykorzystać w gospodarstwie domowym) bezpośrednio do sieci energetycznej dystrybutora, a następnie pobrać ją w dogodnym dla siebie terminie, niewykorzystana energia w żadnym wypadku nie jest spisana na straty, zgodnie z obowiązującymi przepisami, możemy pobrać z powrotem energię w wysokości 80%, lub 70% tej którą przesłaliśmy do sieci – w zależności od wielkości naszej instalacji.

Jak możemy wykorzystać energię?


Warto pamiętać, że łączna moc urządzeń elektrycznych w naszym domu właściwie nigdy nie odpowiada zapotrzebowaniu na energię, z uwagi na fakt, że bardzo rzadko występuje sytuacja w której wszystkie urządzenia działają jednocześnie, optymalna ilość dla gospodarstwa domowego z reguły mieści się w okolicach mocy szczytowej 5-6kW.

Największymi odbiornikami energii w naszym domu z reguły są sprzęty RTV/AGD, klimatyzacja, elektryczne ogrzewanie, czy ładowarki do laptopów i telefonów.

Warto dodać, że eksploatacja ogniw fotowoltaicznych jest całkowicie bezpłatna, a co za tym idzie jedyne koszty, które ponosi inwestor to koszty instalacji, trwałość paneli to co najmniej 25 lat, co sumarycznie pozwala zaoszczędzić całkiem duże koszty, a przy okazji w dużym stopniu przyczyni się do poprawy środowiska w którym żyjemy.

Udostępnij arykuł
linkedin social mediafacebook social media

Zapytaj o wycenę

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w niniejszym formularzu, w celach handlowych, w tym sporządzenia i przedstawienia oferty handlowej, przez firmę Aslandi spółka z o.o. zgodnie z polityką prywatności.*

window.fbAsyncInit = function() { FB.init({ xfbml : true, version : 'v10.0' }); }; (function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = 'https://connect.facebook.net/pl_PL/sdk/xfbml.customerchat.js'; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));