!function(f,b,e,v,n,t,s) {if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod? n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)}; if(!f._fbq)f._fbq=n;n.push=n;n.loaded=!0;n.version='2.0'; n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0; t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0]; s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window, document,'script', 'https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js'); fbq('init', '747068129478508'); fbq('track', 'PageView'); (function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-57QDG36');Fotowoltaika na wodzie? | Aslandi Blog

Fotowoltaika na wodzie?

#fotowoltaika

Nikogo nie dziwią już panele fotowoltaiczne montowane na dachach lub gruntach a popularność jaką cieszy się fotowoltaika zwiększyła świadomość inwestorów oraz poszerzyła wiedzę na temat odnawialnych źródeł energii - przede wszystkim energii słonecznej. Jakiś czas temu, do standardowych już instalacji dołączyły również elektrownie fotowoltaiczne znajdujące się na wodzie! Postaramy się więc nieco przybliżyć ten temat.

JAK ZRODZIŁ SIĘ TEN POMYSŁ?

Mimo, iż technologia pływających farm fotowoltaicznych jest znana od przeszło dziesięciu lat, to brak odpowiedniej wiedzy i konkretnych przepisów spowodował, że tego typu projekty nie są na świecie zbyt popularne. Z roku na rok jednak wzrasta ilość wodnych instalacji fotowoltaicznych. Powierzchnia jezior, oceanów czy mórz zostaje wykorzystywana jako podłoże do ich montażu.

Zamysł ten zrodził się ze względu na to, iż morza i oceany stanowią około 70% powierzchni kuli ziemskiej. Tereny na lądzie natomiast stają się trudniejsze oraz droższe do wydzierżawienia.

Warto tutaj zaznaczyć, iż miejsc z odpowiednimi warunkami na duże farmy fotowoltaiczne jest coraz mniej. Jeżeli chodzi o system działania, jest on identyczny, jak w przypadku instalacji montowanych na dachach czy podwórkach, różni się jedynie rodzajem i elementami montażu. Stosuje się kilka systemów montażowych, w zależności od warunków i miejsca ułożenia.

Wyróżniamy więc system:

  • pontonowy,
  • koncentratorowy,
  • półzatopiony,
  • elastyczny heksagonalny,

blogfotka.png

Jedną z równie ciekawych przyczyn montowania paneli fotowoltaicznych na powierzchniach mórz, jezior czy oceanów jest chłodzenie. Fotowoltaika umiejscowiona na wodzie, dzięki lepszemu chłodzeniu zyskuje na sprawności instalacji około 12-15%. Jest to równoznaczne z wyższą efektywnością, panele fotowoltaiczne znajdujące się nawet w okolicach zbiorników wodnych pracują efektywniej.

Pewnie zastanawiacie się z czego to wynika? Taka instalacja wiąże się z mniejszym ryzykiem zabrudzeń, a co za tym idzie z większymi uzyskami. Fotowoltaika umiejscowiona na wodzie, nie jest aż tak narażona na osadzanie się rożnego rodzaju pyłu czy tez zwykłego kurzu. Tafla wody sprawia również, iż odbijają się od niej promienie słoneczne, co zwiększa produkcję energii elektrycznej.

W Polsce powstało już kilka instalacji zamontowanych na wodzie. Pierwsza z nich powstała w województwie Kujawsko-Pomorskim i posiada moc 500 kWp. Cała instalacja zawiera 1100 modułów fotowoltaicznych o mocy 455W oraz 6 inwerterów o mocy 80kW marki Growatt.

Warto tutaj również, w ramach ciekawostki przytoczyć przykład największej wodnej farmy fotowoltaicznej, która znajduje się w Azji, a dokładniej w Chinach. w prowincji Zhejiang, a jej moc wynosi 320MW.

Jeżeli zainteresował Cię nasz wpis i chcesz dowiedzieć się więcej na temat instalacji fotowoltaicznych (nie tylko tych na wodzie) - skontaktuj się z nami!

Użyj naszego bezpłatnego formularza wyceny, który znajduje się poniżej lub zadzwoń do naszego biura, a my odpowiemy na wszystkie pytania i pomożemy dobrać najbardziej wydajną i opłacalną instalację dla Twojego gospodarstwa domowego !

🌐 Bezpłatna wycena 📱 727 929 398.

Udostępnij arykuł
linkedin social mediafacebook social media

Zapytaj o wycenę

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w niniejszym formularzu, w celach handlowych, w tym sporządzenia i przedstawienia oferty handlowej, przez firmę Aslandi spółka z o.o. zgodnie z polityką prywatności.*

window.fbAsyncInit = function() { FB.init({ xfbml : true, version : 'v10.0' }); }; (function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = 'https://connect.facebook.net/pl_PL/sdk/xfbml.customerchat.js'; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));