!function(f,b,e,v,n,t,s) {if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod? n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)}; if(!f._fbq)f._fbq=n;n.push=n;n.loaded=!0;n.version='2.0'; n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0; t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0]; s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window, document,'script', 'https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js'); fbq('init', '747068129478508'); fbq('track', 'PageView'); (function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-57QDG36');Folie grzewcze – ciepłownicza i technologiczna rewolucja? | Aslandi Blog

Folie grzewcze – ciepłownicza i technologiczna rewolucja?

#pompy ciepła

W tym artykule poruszymy temat coraz to bardziej popularnego w Polsce rozwiązania cieplnego jakim jest folia grzewcza.

W przypadku tej technologii proces emisji ciepła polega na wykorzystywaniu promieniowania podczerwonego, co czyni system grzewczy bardziej wydajnym od tradycyjnych rozwiązań.

Ale jak to właściwie działa?


Zasada działania folii polega na emitowaniu przez nie promieniowania podczerwonego, które nagrzewa przedmioty znajdujące się w jej otoczeniu – nie nagrzewa więc powietrza jak ma to miejsce w tradycyjnych grzejnikach, które wykorzystują zjawisko konwekcji, a ciała stałe.

W przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań grzewczych, folia rozkładana jest na powierzchni na której jej działanie zostanie maksymalnie wykorzystane, mogą być to między innymi sufity, podłogi, ściany, lub ścianki działowe.

Folie grzewcze są szczególnie opłacalne w przypadku ogrzewania pomieszczeń, w których ogrzewanie tradycyjne byłoby drogie w instalacji oraz użytkowaniu przy jednocześnie bardzo niskiej efektywności.

Są one stosowane zarówno jako główne źródło ogrzewania, ale również jako dodatkowe ogrzewanie wspomagające, w przypadku pomieszczeń w których występuje słaba izolacja zewnętrzna.

Folia składa się z włókna węglowego i pasty karbonowej, jedynym źródłem zasilania folii jest prąd, instalacja nie wymaga kaloryferów, kotła, hydrauliki, lub podłączenia gazu, co w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną pozwala ogrzewać budynek właściwie za darmo.

folie 2.jpeg

Czy folie grzewcze są bezpieczne?


Zdecydowanie tak, promieniowanie podczerwone wykorzystywane w foliach grzewczych jest korzystne dla zdrowia, wpływa pozytywnie na samopoczucie i jest idealnym rozwiązaniem dla alergików, szczególnie w sezonie letnim – folia nie wymusza ruchu powietrza, a co za tym idzie nie powoduje unoszenia się kurzu i innych alergenów.

Promieniowanie podczerwone ma również wpływ na osuszanie budynku, minimalizuje ryzyko rozwoju grzybów i pleśni.

Ogrzewanie za pomocą promieniowania podczerwonego wykorzystywane jest również między innymi w inkubatorach dziecięcych, a samo promieniowanie podczerwone bardzo często bierze udział w zabiegach terapeutycznych, zwanych infraterapią.

Folie 3 .jpeg

Ekonomia i ekologia


Koszt montażu folii grzewczej zależy od indywidualnych parametrów budynku oraz jego izolacji, ale z reguły jest to kwota kilkukrotnie mniejsza niż montaż tradycyjnego systemu grzewczego – na przykład pieca gazowego i grzejników.

Bardzo często koszt instalacji folii grzewczej, oraz instalacji fotowoltaicznej o mocy pozwalającej korzystać z ogrzewania folią całkowicie bez żadnych kosztów jest niższy, niż koszt instalacji pieca gazowego i grzejników lub klasycznego ogrzewania podłogowego.

System ten nie wymaga również kotłowni, ani specjalnie zagospodarowanego do tego celu pomieszczenia, a co najważniejsze jest w stu procentach ekologiczny i w żaden sposób nie przyczynia się do degradacji środowiska w którym żyjemy – a z uwagi na bardzo prosty i naturalny system działania urządzenia, awaryjność takiego systemu jest bardzo niska.

Udostępnij arykuł
linkedin social mediafacebook social media

Zapytaj o wycenę

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w niniejszym formularzu, w celach handlowych, w tym sporządzenia i przedstawienia oferty handlowej, przez firmę Aslandi spółka z o.o. zgodnie z polityką prywatności.*

window.fbAsyncInit = function() { FB.init({ xfbml : true, version : 'v10.0' }); }; (function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = 'https://connect.facebook.net/pl_PL/sdk/xfbml.customerchat.js'; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));