!function(f,b,e,v,n,t,s) {if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod? n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)}; if(!f._fbq)f._fbq=n;n.push=n;n.loaded=!0;n.version='2.0'; n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0; t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0]; s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window, document,'script', 'https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js'); fbq('init', '747068129478508'); fbq('track', 'PageView'); (function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-57QDG36');Nowe przepisy dotyczące instalacji fotowoltaicznych - co się zmieni? | Aslandi Blog

Nowe przepisy dotyczące instalacji fotowoltaicznych - co się zmieni?

#fotowoltaika

Ostatnimi czasy, media obiegła informacja o zmianie przepisów dotyczących produkcji energii na własne potrzeby, przez prywatnych inwestorów. Większość z nich więc, zaczyna się zastanawiać co będzie dalej? Co z fotowoltaiką po zmianie przepisów? Poczekać, czy raczej działać jak najszybciej?

Przedstawimy więc krok po kroku sytuację w jakiej znajdzie się fotowoltaika w kolejnym roku, nowe przepisy od 2022 roku rzeczywiście zmienią stosunkowo dużo, ale w żadnym wypadku nie oznacza to zakończenia opłacalności energii ze słońca!

Jak zmienią się przepisy?

Zgodnie z zapowiedziami rządu, w 2022 roku skończy się system upustów dla domostw produkujących energię elektryczną. Chodzi o skierowany do konsultacji społecznych projekt prawa energetycznego implementującego europejską dyrektywę rynkową. Projektowane przepisy przewidują, jak już wyżej zostało wspomniane, że z początkiem 2022 roku zakończy się obowiązujący obecnie prosumentów system rozliczeń oparty na opustach.

Aktualnie, sprzedawca energii rozlicza prosumenta w stosunku ilościowym 1 do 0,7 energii wprowadzonej do sieci wobec energii pobranej, a w przypadku mikroinstalacji o łącznej mocy zainstalowanej nie większej niż 10 kW ,prosumenci rozliczani są w stosunku ilościowym 1 do 0,8, oznacza to, że prosument posiadający mikroinstalację oddaje nadwyżki niewykorzystanej energii do sieci, a bezpłatnie pobrać może 80% (lub 70% w przypadku instalacji powyżej 10kWp) tej energii w dogodnym do siebie terminie.

Jak teraz będzie funkcjonować przyłączenie do sieci energetycznej?

W praktyce oznacza to, że nadwyżki energii z instalacji fotowoltaicznej będą sprzedawane do sieci – w cenie niższej od ceny zakupu energii elektrycznej z sieci. W efekcie sieć energetyczna przestanie pełnić rolę magazynu, gdzie dotąd przekazywaliśmy nadwyżkę prądu, by następnie odebrać ją w ilości pomniejszonej o 20% w przypadku mikroinstalacji, lub 30% w przypadku pozostałych.

Od przyszłego roku za kwotę uzyskaną ze sprzedaży prądu do sieci odkupimy go z sieci nie tylko mniej, ale też w ilości zmiennej, zależnie od cen. To, ile zaoszczędzimy na rachunkach dzięki fotowoltaice, stanie się trudne do przewidzenia. Dlaczego? Ponieważ ceny sprzedaży i zakupu oraz różnice między nimi nie będą stałe. solar-panels-on-the-roof-of-a-house-producing-elec-P6NRS32.jpg

Jak będzie przekładać się to na kwestie finansowe?

Cena sprzedaży energii elektrycznej ma wynosić około 250 zł za mWh, co stanowi, w zależności od operatora energetycznego, około 1/3 ceny zakupu energii. W przypadku gdy instalacja nie produkuje wystarczającej ilości energii (na przykład w okresie jesienno-zimowym czy też po zmierzchu). Prosument będzie więc zmuszony dokupić prąd po znacznie wyższych cenach.

Czy zakup ogniw słonecznych w roku 2022 będzie opłacalny?

Na pewno fotowoltaika nadal pozostanie inwestycją, która w przypadku poprawnie dobranej instalacji gwarantuje zwrot. Czas tego zwrotu jednak ulegnie co najmniej podwojeniu i będzie niemożliwy do precyzyjnego wyliczenia. Jedyna opcja, by nie tracić w nieprzewidywalny sposób na odsprzedaży do sieci, to własne magazyny energii – możecie dowiedzieć się o nich więcej, w jednym z naszych filmów - klik. Ta inwestycja wymaga jednak dużo większych nakładów i sprawia, że w okresie żywotności całego systemu jest on trudniejszy do zbilansowania na plus.

Słowem podsumowania..

Mimo zmian w systemie rozliczeń prosumentów nadal opłacalna będzie instalacja paneli fotowoltaicznych (PV) i produkcja z nich prądu. Tak jak zostało już wcześniej wspomniane – osoby, które zainstalują panele do końca bieżącego roku będą rozliczać się na dotychczasowych zasadach przez 15 lat, czyli w okresie, który statystycznie gwarantuje niemal dwukrotny zwrot kosztów inwestycji.

Jeżeli zastanawiasz się więc czy zrealizować inwestycję jeszcze w tym roku to podpowiadamy, że zdecydowanie tak! Możesz zacząć działać już teraz ponieważ, zdecydujesz się na instalację fotowoltaiczną jeszcze przed zakończeniem tego roku, obowiązywać będą Cię przepisy o oddawaniu energii do sieci i późniejszym jej odbieraniu w 80% – znacznie bardziej korzystne, niż te zapowiadane zmiany. Nie warto więc odkładać decyzji.

Chciałbyś zacząć działać w tym kierunku?

Skorzystaj z naszego bezpłatnego formularza wyceny, lub zadzwoń do naszego biura, a my odpowiemy na wszystkie pytania i pomożemy dobrać najbardziej wydajną i opłacalną instalację dla Twojego gospodarstwa domowego !

🌐 Bezpłatna wycena 📱 727 929 398.

Udostępnij arykuł
linkedin social mediafacebook social media

Zapytaj o wycenę

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w niniejszym formularzu, w celach handlowych, w tym sporządzenia i przedstawienia oferty handlowej, przez firmę Aslandi spółka z o.o. zgodnie z polityką prywatności.*

window.fbAsyncInit = function() { FB.init({ xfbml : true, version : 'v10.0' }); }; (function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = 'https://connect.facebook.net/pl_PL/sdk/xfbml.customerchat.js'; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));