!function(f,b,e,v,n,t,s) {if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod? n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)}; if(!f._fbq)f._fbq=n;n.push=n;n.loaded=!0;n.version='2.0'; n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0; t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0]; s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window, document,'script', 'https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js'); fbq('init', '747068129478508'); fbq('track', 'PageView'); (function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-57QDG36');Ulga termomodernizacyjna - czyli jak odliczyć energię z natury od podatku! | Aslandi Blog

Ulga termomodernizacyjna - czyli jak odliczyć energię z natury od podatku!

Decydując się na usługę związaną z eliminacją rachunków za prąd, czy też wymianą nieefektywnego źródła ciepła, warto skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej (jeżeli mamy taką możliwość)!

Ale czym właściwie jest ulga termomodernizacyjna?

Jest to rozwiązanie ekonomiczne, które przyczynia się do ochrony środowiska. Takie wsparcie pozwala między innymi na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla oraz ograniczenie zużycia energii elektrycznej, jego zamysłem jest zachęcenie ludzi do korzystania z odnawialnych źródeł energii.

Na czym to polega?

Ulga termomodernizacyjna pozwala na odliczenie od dochodu (przychodu), wydatków poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Wydatki te pomniejszają podstawę opodatkowania, zatem automatycznie zapłacimy mniejszy podatek dochodowy (PIT). Podatnicy rozliczający się według skali podatkowej, lub podatkiem liniowym, odliczają wydatki od dochodu, natomiast ci, którzy rozliczają się ryczałtem - od przychodu. Osoby, które są jednocześnie czynnymi podatnikami VAT, do wydatków zaliczają kwoty netto (VAT rozlicza się osobno). Pozostali podatnicy wykazują kwoty brutto. nastrone23.png

Kto może z niej skorzystać?

Ulga ta przysługuje każdemu podatnikowi, który jest właścicielem lub współwłaścicielem jednorodzinnego budynku mieszkalnego. Warto jednak wiedzieć, iż ulga nie przysługuje w momencie gdy budynek mieszkalny dopiero powstaje, lub też jest w fazie projektowania.

Jak kształtuje się kwota ulgi?

Jeżeli chodzi o odliczenie, to dokonuje się go w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatek. Kwota tego odliczenia nie może przekroczyć 53,000zł, w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w danych budynkach - tak, można modernizować nawet kilka budynków, lecz dana osoba musi być ich właścicielem. Kwota ta przysługuje na jedną osobę - podatnika, a więc w przypadku małżonków suma podwaja się - 106,000zł.

Jaki wniosek należy wypełnić?

Inwestor po obliczeniu sumy na podstawie otrzymanych faktur za zakup, musi wprowadzić to do załącznika PIT/0, w części B, w polu 31 – podatnik, lub 32 – małżonek. Kwota odliczenia musi znaleźć pokrycie w dochodzie rocznym. W sytuacji gdy, kwota odliczenia nie znajdzie pokrycia w dochodzie podatnika za rok podatkowy, podlega odliczeniu w kolejnych latach, jednak nie dłużej niż przez 6 lat od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

A co z fakturami za usługi, lub urządzenia?

Generalnie, podatnik nie ma obowiązku ukazywania faktur za zakup i usługi, lecz zalecamy, aby zachować dowody zakupu do czasu, w którym Urząd Skarbowy będzie mógł przeprowadzić kontrolę. Jeżeli chodzi o czas przedawnienia podatkowego, to wynosi on 5 lat.

Na co zwrócić uwagę, aby nie utracić prawa do ulgi?

W tej kwestii ważne są dwie rzeczy, które inwestor musi wiedzieć.. Po pierwsze terminowość! Konieczne będzie przestrzeganie dat, czyli wywiązywanie się z określonych zasad na czas. Chodzi o to aby, podatnik zrealizował przedsięwzięcie w ciągu trzech lat, od czasu, kiedy poniósł pierwszy wydatek. Potwierdzeniem realizacji inwestycji jest odbiór techniczny, lub dokumentacja powykonawcza, a jeśli prawo budowlane nie wymaga takich dokumentów, wystarczy oświadczenie.

Po drugie, równie ważne jest, aby po roku od skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej i otrzymania zwrotu wydatków na realizację, inwestor doliczył odpowiednio kwoty, które zostały odliczone do przychodu w zeznaniu składanym na rok podatkowy, w którym otrzymał ten zwrot.

Jeżeli jednak, podatnik nie wywiąże się na czas z wszystkich warunków, będzie zobowiązany do natychmiastowego zwrotu odliczenia z tytułu ulgi termomodernizacyjnej. Należy więc pamiętać o terminach i dopilnować, aby wszystkie wymagane warunki zostały spełnione. Wtedy nie trzeba będzie obawiać się o utratę praw do ulgi, o której mowa w powyższych akapitach.

Czy ulga łączy się z innymi dofinansowaniami?

Jak najbardziej! Ulgę termomodernizacyjną można łączyć z aktualnymi dofinansowaniami, czyli z programem "Czyste Powietrze" - wnioski składać można na bieżąco. W przypadku dofinansowania "Mój Prąd" - wnioski przyjmowane będą od 1 lipca 2021 roku. nastrone.png Jeżeli chciałbyś skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, poprzez wymianę nieefektywnego źródła ciepła, lub założenie instalacji fotowoltaicznej - skontaktuj się z nami! Chętnie pomożemy i udzielimy szczegółowych informacji!

Jesteśmy dostępni pod telefonem! 📱 727 929 398. 📱 517 564 354.

Ale również, w naszym zielonym biurze! 📌 Galeria Cyganek, ul. Jastrzębska 76a 44-300 Wodzisław Śląski. 📌 ul. Mikołowska 66a, 43-100 Tychy.

Udostępnij arykuł
linkedin social mediafacebook social media

Zapytaj o wycenę

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w niniejszym formularzu, w celach handlowych, w tym sporządzenia i przedstawienia oferty handlowej, przez firmę Aslandi spółka z o.o. zgodnie z polityką prywatności.*

window.fbAsyncInit = function() { FB.init({ xfbml : true, version : 'v10.0' }); }; (function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = 'https://connect.facebook.net/pl_PL/sdk/xfbml.customerchat.js'; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));