!function(f,b,e,v,n,t,s) {if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod? n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)}; if(!f._fbq)f._fbq=n;n.push=n;n.loaded=!0;n.version='2.0'; n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0; t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0]; s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window, document,'script', 'https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js'); fbq('init', '747068129478508'); fbq('track', 'PageView'); (function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-57QDG36');Czy fotowoltaika z magazynem energii ma sens? | Aslandi Blog

Czy fotowoltaika z magazynem energii ma sens?

#fotowoltaika

Zmiany przepisów dotyczące nowego rozliczania prosumentów energii elektrycznej, które weszły w życie 1 kwietnia tego roku, wzbudziły wiele kontrowersji. Wiele osób zastanawia się, jak skorzystać na zmianie przepisów oraz czy fotowoltaika jest jeszcze opłacalna.

Wszystko oczywiście zależy od kilku czynników, jednak jednym ze sposobów jest zakup magazynu energii, o którym dowiecie się więcej w dzisiejszym wpisie.

CO SIĘ ZMIENIŁO?

W ramach małego przypomnienia - dotychczas nadwyżki energii były odbierane przez sieć energetyczną, która „zabierała sobie” jedynie 20% tej energii, a cała reszta, czyli 80% wracała do prosumenta na użytek własny. Był to tak zwany net-metering.

Natomiast od ponad miesiąca, kiedy w życie weszła nowa ustawa, działa system net-biling. Oznacza to, że nadwyżki energii produkowanej przez panele słoneczne są sprzedawane do sieci, a pobierana przez prosumenta energia musi zostać zakupiona, po wyższych cenach detalicznych.

Osoby, które zdążyły do 31.03.2022 wysłać poprawne zgłoszenie o przyłączeniu mikroinstalacji do sieci, mogą cieszyć się przez najbliższe 15 lat systemem net-metering, gdyż uzyskały gwarancję niezmienności przepisów.

uytr-e1553764319217.png

JAK PORADZIĆ SOBIE ZE ZMIANĄ PRZEPISÓW?

Rozwiązaniem jest magazyn energii, który będzie współpracował z instalacją fotowoltaiczną i utworzy w twoim domu system-off grid.

Co to oznacza? - w tym wypadku instalacja nie jest podłączona do ogólnej sieci, dlatego nie ma możliwości odesłania nadwyżek prądu do zakładu energetycznego. Instalacja typu off-grid pracuje na tych samych zasadach co on-grid, z tą jednak różnicą, że moduły niepodłączone do sieci energetycznej muszą być dodatkowo wyposażone w akumulatory oraz regulatory ładowania usprawniające ich pracę.

Taki system pozwala użytkownikowi paneli PV właściwie całkowicie uniezależnić się od dostawców prądu i daje pełną dowolność w wykorzystywaniu zgromadzonej w akumulatorach energii elektrycznej.

Dowiedz się więcej o fotowoltaice na nowych zasadach z najnowszego filmu na naszym kanale!

MAGAZYNY ENERGII - CO TO TAKIEGO?

Są to urządzenia, które umożliwiają przechowywanie prądu, kiedy produkcja energii elektrycznej przez instalację fotowoltaiczną, przeważa nad zużyciem. To oznacza, ze użytkownik instalacji fotowoltaicznej wraz z magazynami energii staje się niezależny - dzięki magazynowi cała energia zostaje do jego dyspozycji w domu.

Dodatkowo, takie urządzenia zabezpieczają właścicieli przed awariami czy przerwami w dostawie prądu, ponadto tego likwidują zakłócenia obniżające jakość prądu, ograniczają nieprzyjemne skutki przeciążeń sieci energetycznych oraz zapewniają możliwość podłączenia w dowolnym miejscu, na przykład na działce czy ogródkach.

Istotnym elementem, koniecznym do wytłumaczenia jest działanie takiego urządzenia. Magazyny energii zawierają akumulatory, które są ładowane za pomocą energii elektrycznej produkowanej z odnawialnych źródeł przez panele fotowoltaiczne. Następnie jest ona w nich przechowywana w postaci substancji chemicznej.

W momencie gdy zaistnieje potrzeba jej wykorzystania - na przykład nocą, kiedy instalacja fotowoltaiczna nie pracuje lub w okresie zimowym, kiedy poziom nasłonecznienia w naszym kraju znacznie spada - zostaje ona znów przekształcona w prąd, który zasila domowe urządzenia elektryczne.

Warto również wspomnieć o finansach. Koszt takiego urządzenia jest zależny od jego pojemności. Przykładowo, magazyn energii o pojemności 5 kWh, kosztuje od około 7 tys. do 12 tys. złotych. Wraz ze wzrostem parametrów urządzenia, rośnie jego cena - nie może być inaczej.

A jeżeli chciałbyś skorzystać z bezpłatnej wyceny i analizy pracy instalacji fotowoltaicznej wraz z magazynem energii w Twoim domu - skontaktuj się z nami!

🌐 Bezpłatna wycena 📲 *727 929 398

Udostępnij arykuł
linkedin social mediafacebook social media

Zapytaj o wycenę

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w niniejszym formularzu, w celach handlowych, w tym sporządzenia i przedstawienia oferty handlowej, przez firmę Aslandi spółka z o.o. zgodnie z polityką prywatności.*

window.fbAsyncInit = function() { FB.init({ xfbml : true, version : 'v10.0' }); }; (function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = 'https://connect.facebook.net/pl_PL/sdk/xfbml.customerchat.js'; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));