!function(f,b,e,v,n,t,s) {if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod? n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)}; if(!f._fbq)f._fbq=n;n.push=n;n.loaded=!0;n.version='2.0'; n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0; t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0]; s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window, document,'script', 'https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js'); fbq('init', '747068129478508'); fbq('track', 'PageView'); (function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-57QDG36');Jak montuje się panele fotowoltaiczne? | Aslandi Blog

Jak montuje się panele fotowoltaiczne?

#fotowoltaika

Instalacja fotowoltaiczna to nie tylko wybór najdogodniejszych paneli oraz inwertera, równie ważny jest system montażu oraz elementy, które wchodzą w jego skład. Takie informacje przekazane zostać powinny podczas spotkania z przedstawicielem firmy wykonawczej - są one bardzo istotne dla funkcjonowania całej instalacji, dlatego też, w dzisiejszym wpisie dowiecie się jakie są różnice systemu montażowego i z czego one wynikają.

Jakie elementy zawiera stelaż do montażu paneli?

Konstrukcja nośna, na której dokonuje się montażu paneli, zasadniczo składa się z dwóch typów elementów. Pierwszym jest sam stelaż, na którym umieszcza się poszczególne moduły ustawione odpowiednio z kątem nachylenia. Drugi to uchwyty, które pozwalają na zamocowanie paneli do konstrukcji. Wyróżnia się trwałe klemy, kątowniki oraz klipsy.

Dlaczego istnieje kilka systemów mocowania?

Głównym powodem różnorodności wśród systemu i elementów potrzebnych do montażu jest konstrukcja dachu. Na przestrzeni lat zmienia się architektura, a tym samym sztuka budowlana. Konstrukcje dachu oraz poszczególne pokrycia różnią się od siebie w zależności od wieku budynku, a (w mniejszym stopniu) także od estetyki i wygody kupującego. Na wybór systemu wpływ ma również miejsce montażu paneli oraz ich wielkość i typ.
nabloga.png

Jakie systemy wyróżniamy?

System dobiera się głównie do rodzaju dachu, a wyróżniamy dwa podstawowe mocowania - na dach płaski oraz spadzisty.

Jeżeli chodzi o dach spadzisty to wszystko zależy od pokrycia dachu. Jeżeli posiadamy dachówkę ceramiczną/betonową, mocujemy konstrukcję pod panele do krokwi, nie za pomocą śrub, a używając specjalnych, regulowanych uchwytów. Przy blachodachówce stosujemy aluminiowe szyny montażowe, gdyż jest to najlżejsze pokrycie dachowe. Konstrukcje mocowane są do krokwi używając śruby dwugwintowej. Kolejnym rodzajem pokrycia dachowego jest blacha trapezowa, w jej przypadku stosuje się specjalną szynę, montowaną na trzech garbach blachy trapezowej przy pomocy blachowkrętów. Panele przytwierdza się za pomocą klem.

Przy dachach płaskich stosuje się konstrukcje wsporczą, która nachylona jest pod odpowiednim kątem w stronę słońca. Dla warunków Polski kąt ten wynosi od 15 do 25 stopni. W przypadku płaskiego dachu należy również sprawdzić czy istnieje możliwość przytwierdzenia konstrukcji do podłoża. Jeżeli możemy, to wykorzystujemy konstrukcję inwazyjną – przykręcaną do dachu. Zdarzają się jednak przypadki, w których nie można naruszać połaci, stosowane są wtedy systemy balastowe, które jedynie opierają się na nim, nie są przymocowane na stałe. Obciążane są wtedy odpowiednio dobraną ilością bloczków betonowych, aby warunki pogodowe nie naruszyły konstrukcji i nie spowodowały jakichkolwiek niedogodności.

Bardzo ważnym jest, aby pamiętać o sprawdzeniu nośności dachu! Wytrzymałość jest istotną rzeczą, aby uniknąć ewentualnych szkód związanych z jego przeciążeniem.

Chcesz dowiedzieć się ile możesz zaoszczędzić, inwestując w instalację fotowoltaiczną i uzyskać wycenę dla Twojego domu, lub firmy?

Skorzystaj z naszego bezpłatnego formularza wyceny, lub zadzwoń do naszego biura, a my odpowiemy na wszystkie pytania i pomożemy dobrać najbardziej wydajną i opłacalną instalację dla Twojego gospodarstwa domowego !

🌐 Bezpłatna wycena 📱 727 929 398.

Udostępnij arykuł
linkedin social mediafacebook social media

Zapytaj o wycenę

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w niniejszym formularzu, w celach handlowych, w tym sporządzenia i przedstawienia oferty handlowej, przez firmę Aslandi spółka z o.o. zgodnie z polityką prywatności.*

window.fbAsyncInit = function() { FB.init({ xfbml : true, version : 'v10.0' }); }; (function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = 'https://connect.facebook.net/pl_PL/sdk/xfbml.customerchat.js'; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));