!function(f,b,e,v,n,t,s) {if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod? n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)}; if(!f._fbq)f._fbq=n;n.push=n;n.loaded=!0;n.version='2.0'; n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0; t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0]; s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window, document,'script', 'https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js'); fbq('init', '747068129478508'); fbq('track', 'PageView'); (function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-57QDG36');Jak dobrać kąt nachylenia oraz kierunek instalacji fotowoltaicznej? | Aslandi Blog

Jak dobrać kąt nachylenia oraz kierunek instalacji fotowoltaicznej?

#fotowoltaika

Decydując się na produkcję swojej własnej energii elektrycznej, warto zorientować się jaki będzie najkorzystniejszy (pod względem uzysku), kąt nachylenia instalacji fotowoltaicznej oraz kierunek ułożenia ogniw.

Oczywistym jest fakt, iż panele pozyskują promienie słoneczne niezależnie od ich lokalizacji i ustawienia, ale ważną kwestią jest, jak będzie prezentowała się produkcja!

Im lepsza lokalizacja, orientacja oraz kąt nachylenia ogniw słonecznych, tym większa ich wydajność, a co za tym idzie, większe korzyści z braku wydatków na pozyskanie energii elektrycznej.

Jak wybrać lokalizację instalacji fotowoltaicznej?

W kontekście umiejscowienia paneli, pierwsze należy zdecydować, gdzie moduły PV mogą zostać zamontowane, pod tym względem, mamy do rozważenia trzy opcje:

  • na dachu,
  • na elewacji,
  • na gruncie.

Głównym czynnikiem, który decyduje o umiejscowieniu całej instalacji, jest dostępność wolnego miejsca. Jeżeli nie ma możliwości montażu ogniw słonecznych na gruncie, koło domu - zostaje nam dach budynku, lub elewacja. Czy będzie to dach budynku mieszkalnego czy też gospodarczego, to zależy od kilku aspektów. Po pierwsze, ważne jest pokrycie dachu i konstrukcja - jeżeli okaże się, że któreś z nich jest stare, zniszczone i nie nadaje się pod montaż to w przypadku braku modernizacji, należy wybrać inne miejsce. Po drugie, należy sugerować się odchyleniem od południa, jeżeli połać dachu na budynku mieszkalnym skierowana jest na zachód-wschód a garaż na południe - to oczywiście wybieramy garaż.

Który kierunek świata jest odpowiedni dla ustawienia paneli?

Najkorzystniejszą opcją jest ustawienie paneli słonecznych w kierunku południa, południowego wschodu, lub południowego zachodu. Jeżeli jednak nie jest to możliwe, ponieważ połać dachu skierowana jest na stronę zachód-wschód, to również istnieje możliwość takiej instalacji. Wtedy należy rozdzielić panele na dwie części - najważniejsza jest kwestia prawidłowego ustalenia odchylenia od południa, tak, aby zamontować instalację, która będzie jak najbardziej zbliżona w tym kierunku świata.

Najmniej wydajnym kierunkiem jest oczywiście północ. Generalnie, nie ma rzeczy niemożliwych! Każde ułożenie dachu na budynku mieszkalnym czy gospodarczym może być przemyślane, tak, aby znaleźć jak najlepsze rozwiązanie pod względem uzysku. close-up-of-group-of-photovoltaic-panels-floating--PN54BKL.jpg

Jaki jest najlepszy kąt nachylenia?

Kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych ma dość duże znaczenie pod względem padania promieni słonecznych, ponieważ w momencie nieprawidłowego ustawienia instalacji, będzie ona wytwarzała mniejszą ilość energii, a tym samym, zmniejszy się opłacalność całego systemu.

Optymalny kąt nachylenia mieści się w przedziale od 30-40 stopni przy ustawieniu instalacji w kierunku południowym. W takich warunkach ogniwa słoneczne będą pracować z najwyższą efektywnością, niezależnie od miesiąca.

Czy powyższe kwestie gwarantują brak rachunków za prąd?

Kierunek świata, miejsce montażu oraz kąt nachylenia to podstawowe informacje, którymi należy kierować się w pierwszej kolejności, jednak nie są to wszystkie ważne elementy. Jeżeli lokalizacja zostanie dobrana zgodnie z powyższymi informacjami - należy również sprawdzić czy może wystąpić zacienienie.

W momencie, gdy na przykład krzaki lub stare drzewa będą rzucały cień na kilka paneli, są dwa wyjścia z tej sytuacji - usunąć obiekty, które powodują cień, lub zastosować optymalizatory pod konkretne panele, które sprawią, że wydajność całego systemu będzie większa. System musi mieć więc czysty dostęp promieni słonecznych, ale nie może być narażony na zalegające na nim elementy naturalne, na przykład liście naniesione przez wiatr.

Słowem podsumowania

W dzisiejszym wpisie przybliżyliśmy Wam trochę temat dobierania instalacji fotowoltaicznej, tak, aby wydajność całego systemu pozostała jak najwyższa. Pamiętajcie jednak, że artykuł ma charakter czysto informacyjny, a wszystkie powyższe parametry powinny zostać dokładnie przeanalizowane, zasymulowane w zaawansowanych programach i dobrane przez profesjonalną firmę, która zajmuje się montażem instalacji fotowoltaicznej. alternative-energy-for-a-innovative-house-HQWHQA7 (1).jpg Jesteś zainteresowany inwestycją w instalację fotowoltaiczną i chcesz dowiedzieć się jakie oszczędności możesz dzięki temu generować? Skontaktuj się z nami! Wykonamy bezpłatną wycenę, analizę opłacalności i wizualizację instalacji na Twoim dachu!

Jesteśmy dostępni pod telefonem! 📱 727 929 398. 📱 517 564 354.

Ale również, w naszych zielonych biurach! 📌 Galeria Cyganek, ul. Jastrzębska 76a 44-300 Wodzisław Śląski. 📌 ul. Mikołowska 66a, 43-100 Tychy.

Udostępnij arykuł
linkedin social mediafacebook social media

Zapytaj o wycenę

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w niniejszym formularzu, w celach handlowych, w tym sporządzenia i przedstawienia oferty handlowej, przez firmę Aslandi spółka z o.o. zgodnie z polityką prywatności.*

window.fbAsyncInit = function() { FB.init({ xfbml : true, version : 'v10.0' }); }; (function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = 'https://connect.facebook.net/pl_PL/sdk/xfbml.customerchat.js'; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));