Coraz wyższe średnie roczne temperatur powietrza sprawiają, że w budynkach mieszkalnych, usługowych oraz obiektach przestrzeni publicznej warunkiem koniecznym staje się system klimatyzacji.
W związku z tym na rynku pojawiła się spora grupa odbiorców, którym zależy przede wszystkim na energooszczędności urządzenia - jeżeli do nich należysz, dowiedz się więcej! :)
Budowa i praca klimatyzatora.
Klimatyzacja to dość prosty system pod względem sposobu działania i składa się z takich elementów jak:
- Jednostka zewnętrzna – oddaje ciepło na zewnątrz w wyniku sprężenia czynnika chłodniczego,
- Jednostka wewnętrzna – pobiera ciepłe powietrze z otoczenia, a oddaje schłodzone,
- Miedziane rury – nieodłączny element, dzięki nim czynnik chłodniczy krąży między jednostkami,
- Czynnik chłodniczy – ciekły, zimy czynnik roboczy, który krąży między jednostkami, ulga sprężeniu i rozprężeniu.
- Części wewnętrzne - skraplacz, sprężarka, parownik, zawór rozprężny.
Najprościej mówiąc, działanie klimatyzacji to nieustanne skraplanie się i odparowywanie czynnika chłodniczego, który krąży w miedzianych rurach. Czynnik chłodniczy pobiera ciepło z pomieszczenia i pod postacią pary przepływa do sprężarki, która podnosi jego ciśnienie i temperaturę, aby mógł pobrane wcześniej ciepło z otoczenia oddać w skraplaczu, schładzanym powietrzem atmosferycznym.
Następnie czynnik chłodniczy przechodzi przez zawór rozprężny, gdzie dochodzi do gwałtownego spadku temperatury. W postaci pary przedostaje się do parownika, gdzie ogrzewa je powietrze z chłodzonego pomieszczenia. Następnie dochodzi do ponownego pobrania ciepła przez czynnik chłodniczy i cały cykl odbywa się od początku, tym samym pozwalając na utrzymanie komfortowej temperatury w pomieszczeniu.
Producenci klimatyzacji coraz bardziej ulepszają urządzenia, wprowadzają nowe funkcje, zachowując przy tym wysoką klasę energetyczną, aby zużycie prądu nie przewyższało oczekiwań przyszłego użytkownika. Dlatego też, na rynku są dostępne urządzenia, które oprócz chłodzenia dodatkowo posiadają funkcje:
- Ogrzewania,
- Oczyszczania,
- Samodzielnej wentylacji,
- Osuszania,
- Jonizowania.
Czym wyróżnia się energooszczędny klimatyzator?
Przy wyborze energooszczędnego klimatyzatora należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego wartości, aby ograniczał zużycie energii elektrycznej powinien być wyposażony przede wszystkim w takie funkcje jak:
- zautomatyzowany regulator czasowy,
- grzałkę sprężarki i tacę skroplin,
- dwustopniową sprężarkę,
- inwerter, który utrzymuje ustawioną temperaturę.
Oprócz niskich kosztów eksploatacji, powodem do zakupu energooszczędnej klimatyzacji są również powyższe funkcje. Warto zagłębić się w specyfikacje konkretnego urządzenia aby dobrać najlepszy model dla indywidualnego użytku - a my chętnie w tym pomożemy. :)
Dużą zaletą większości klimatyzatorów jest to, iż posiadają możliwość samoczynnego włączania, a temperatura powietrza w pomieszczeniu utrzymywana jest na stałym poziomie, nie niższym niż 8°C lub 12°C - w ten sposób, przy minimalnych kosztach zużycia energii zachowane są stabilne warunki termiczne.
Takie funkcjonalne urządzenie to rozwiązanie dla każdego, gdyż jest możliwy do zamontowania praktycznie wszędzie:
- domy jednorodzinne,
- domki letniskowe,
- sklepy,
- biura,
- gabinety medyczne,
- galerie oraz wszelkie budynki przestrzeni publicznej.
Jakie elementy należy wziąć pod uwagę przy wyborze i montażu klimatyzatora?
Urządzenie musi być dopasowane do metrażu pomieszczenia, w którym będzie zamontowany. W tym celu należy sprawdzić moc chłodniczą klimatyzatora aby była wystarczająca na dany metraż. Konieczne jest aby sprawdzić również parametry, takie jak wydajność chłodnicza oraz grzewcza - jeśli chcemy używać go także do ogrzewania pomieszczeń.
Instalacja klimatyzatora wiąże się również ze spełnieniem określonych wymogów. Najrozsądniejszym wyjściem jest powierzenie tej konkretnej czynności wyspecjalizowanej firmie dysponującej odpowiednimi uprawnieniami.
Dowiedz się więcej i zobacz jak montujemy klimatyzację na naszym kanale YouTube!
Trzeba również wziąć pod uwagę aranżację pomieszczenia, w którym zostanie zamontowana klimatyzacja ze względu na jej stałe miejsce. Jednostki wewnętrzne można umieszczać na ścianie, pod parapetem okiennym lub pod sufitem, tak, aby nie był zasłaniany przez pobliskie elementy – zasłony czy firany.
Najlepiej umieścić klimatyzator pod sufitem - wtedy zimny strumień powietrza miesza się z ciepłym, zgromadzonym pod sufitem i dopiera opada na dół.
Na koniec warto podkreślić, że rozwiązanie z wykorzystaniem klimatyzatorów jest znacznie tańsze od pozostałych możliwości, ponadto można je wykonać dużo szybciej, a także zaoszczędzić sporo miejsca.
A jeżeli chciałbyś, abyśmy dobrali klimatyzację odpowiednią dla Twojego domu lub firmy, skontaktuj się z nami - przeprowadzimy bezpłatny audyt!
🌐 Bezpłatna wycena 📲 727 929 398.