!function(f,b,e,v,n,t,s) {if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod? n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)}; if(!f._fbq)f._fbq=n;n.push=n;n.loaded=!0;n.version='2.0'; n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0; t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0]; s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window, document,'script', 'https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js'); fbq('init', '747068129478508'); fbq('track', 'PageView'); (function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-57QDG36');Czy POMPY CIEPŁA zdominują rynek? | Aslandi Blog

Czy POMPY CIEPŁA zdominują rynek?

#pompy ciepła

Na przestrzeni ostatnich lat, rynek dostępności i opłacalności systemów grzewczych zmienił się diametralnie. Transformacja ogrzewnictwa wciąż jest w toku i zdecydowanie dąży do tego, aby zapewnić niskoemisyjne, tanie i bezpieczne ogrzewanie w każdych warunkach, zarówno w nowych domach, jak również tych, które dopiero będą przechodzić modernizację.

Jakie warunki należy spełnić?

Gama wyboru źródeł ciepła jest stosunkowo szeroka, zaczynając od kotłów na paliwa stałe - węgiel, pellet, ekogroszek, pieców gazowych, kończąc na pompach ciepła, które na ten moment wykazują najlepsze standardy. Obowiązują jednak pewne warunki, które należy spełnić, aby urządzenie grzewcze mogło być zainstalowane w budynku mieszkalnym.

W Warunkach Technicznych jest zawarta informacja, że określone przegrody budowlane, takie jak stropy, ściany, dachy, czy nawet drzwi budynku muszą mieć określony, maksymalny współczynnik strat ciepła, tzn. nie mogą swoją izolacyjnością przekraczać pewnych norm.

Wartości współczynników są determinowane wskaźnikami zużycia Energii Pierwotnej (EPmax) - wskaźnik umowny, który obejmuje wszystkie nakłady związane z dostarczeniem energii do budynku od źródła wytwarzania (np. od elektrociepłowni) i dotyczy nakładów związanych z pozyskaniem paliw, nośników ciepła. Inaczej mówiąc, określa nakłady energii pierwotnej na wytworzenie, przesłanie i przekazanie energii do budynku, która ma zostać wykorzystana na cele grzewcze i wentylacyjne.

Jak kształtują się na ten moment wskaźniki?

● W budynkach jednorodzinnych EPmax < 70 kWh/m2/rok

● W budynkach wielorodzinnych EPmax < 65 kWh/m2/rok

Czy wszystkie urządzenia spełniają obowiązujące standardy?

Niestety nie, gdyż zmieniły się zasady ogrzewania kotłami na paliwo stałe. Rząd wprowadził ustawę antysmogową, która ma na celu wprowadzać stopniowe zmiany oraz zwiększyć świadomość społeczną w zakresie jakości stosowanego paliwa. Warto więc dobrze zastanowić się nad wyborem źródła ciepła, które będzie przez lata ogrzewać Wasz dom.

Bezpiecznym rozwiązaniem są przede wszystkim alternatywne źródła wytwarzania energii cieplnej, czyli ogrzewanie na bazie pompy ciepła. Oprócz tego polecane są również systemy elektrycznego ogrzewania oraz gazowe układy grzewcze.

Zobacz jak montujemy pompę ciepła od początku do końca na własne oczy!

Dlaczego warto zainwestować w pompę ciepła?

Pompy ciepła to bezawaryjne i łatwe w obsłudze urządzenia, w których zachodzi przemiana termodynamiczna. Są w pełni ekologiczne i praktycznie bezobsługowe. Standardem jest już sterowanie pracą pompy na odległość i jej zdalna diagnostyka. Początkowo tego typu moduły opierały się na wykorzystaniu karty SIM i telefonii komórkowej, jednak obecnie dominuje wykorzystanie internetu do sterowania urządzeniem na odległość.

Jak wiadomo, pojawiło się wiele różnych modeli pomp ciepła wykorzystujących praktycznie wszystkie zasoby ciepła zawarte w otoczeniu. Największą popularność zyskały jednak powietrzne pompy ciepła, głownie dlatego, że ich instalacja jest tańsza oraz łatwiejsza od pozostałych pomp.

Mimo wszystko, najważniejsze jest to, iż pompy ciepła wpisują się we wszystkie standardy, które są wymagane przez Warunki Techniczne, przez długie lata bedą mogły być użytkowane, gdyż wykazują minimalne zużycie energii pierwotnej.

W ramach porównania - pompy ciepła o rocznej efektywności powyżej 3 zużywają mniej energii pierwotnej niż kocioł gazowy. Poprzez dostarczenie 1 kilowatogodziny (kWh) energii elektrycznej można wyprodukować około 3 do 5 kWh ciepła przy odpowiednim zaprojektowaniu i wykonaniu instalacji.

Pompa ciepła o współczynniku efektywności SCOP równym 3,5 przetwarza 1 kWh energii elektrycznej na 3,5 kWh ciepła rocznie. Roczny współczynnik efektywności SCOP pokazuje zatem efektywność pompy ciepła. Dzięki tej przewadze efektywności, budynki z pompami ciepła mogą łatwo spełnić wytyczne, czyli nie przekraczać jednostkowego zużycia energii pierwotnej. 14-WH-AQ-COMPACT-20.jpeg

Dzięki pompie ciepła zyskasz wysoki komfort oraz bezpieczeństwo, zarówno pod względem warunków, które należy spełnić, jak i pod względem pracy całego systemu ogrzewania. Ponadto uniezależnisz się od dostępności paliw kopalnych, które są importowane z odległych, a także niepewnych regionów świata.

A jeżeli chciałbyś, abyśmy dobrali pompę ciepła odpowiednią dla Twojego domu, skontaktuj się z nami - przeprowadzimy bezpłatny audyt!

🌐 Bezpłatna wycena 📲 727 929 398.

Udostępnij arykuł
linkedin social mediafacebook social media

Zapytaj o wycenę

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w niniejszym formularzu, w celach handlowych, w tym sporządzenia i przedstawienia oferty handlowej, przez firmę Aslandi spółka z o.o. zgodnie z polityką prywatności.*

window.fbAsyncInit = function() { FB.init({ xfbml : true, version : 'v10.0' }); }; (function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = 'https://connect.facebook.net/pl_PL/sdk/xfbml.customerchat.js'; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));