!function(f,b,e,v,n,t,s) {if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod? n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)}; if(!f._fbq)f._fbq=n;n.push=n;n.loaded=!0;n.version='2.0'; n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0; t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0]; s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window, document,'script', 'https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js'); fbq('init', '747068129478508'); fbq('track', 'PageView'); (function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-57QDG36');Jakie oszczędności generuje instalacja fotowoltaiczna? | Aslandi Blog

Jakie oszczędności generuje instalacja fotowoltaiczna?

#fotowoltaika

W dzisiejszym wpisie skupimy się na temacie, który zdecydowanie jest głównym powodem, dla którego wielu inwestorów decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznej, czyli na realnych oszczędnościach na rachunkach za prąd, możliwych do uzyskania dzięki energii słonecznej!

Fotowoltaika dla każdego?

Jeszcze kilka lat wstecz, panele fotowoltaiczne na dachach gospodarstw domowych (i firm) były spotykane stosunkowo rzadko, ale z biegiem czasu, branża energii odnawialnej stała się coraz bardziej popularna i odnotowuje kolejne rekordy sprzedaży! Wynika to z coraz większego zainteresowania tematem przez prywatnych inwestorów, zwiększeniem świadomości na temat branży energetyki oraz dostęp do tej technologii właściwie dla każdego. Obecnie, jest to usługa na którą może pozwolić sobie zdecydowana większość osób zainteresowanych, pomaga w tym również szerokie grono dofinansowań oferowanych przez rząd oraz poszczególne miasta i gminy.

Krajowy Plan Energii i Klimatu zakłada, że w 2040 roku fotowoltaika będzie stanowić 25% mocy zainstalowanej. Instytut Energetyki Odnawialnej przygotował zestawienie, które obejmuje lata od 2017 r. do 2040 r. Wynika z niego, że liczba nowych i istniejących mikro instalacji w 2017 roku wyniosła 28 tys. W 2018 roku było to już 54 tys., w 2019 roku 110 tys., a w 2020 roku 108 tys. - zakłada się, że w 2040 roku w Polsce będzie już 2 mln przydomowych i firmowych elektrowni.

Czy to się opłaca?

Aby to sprawdzić, zweryfikujemy ile zaoszczędzić może przykładowe gospodarstwo domowe w skali roku. Na potrzeby tej krótkiej analizy, przyjmiemy montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy 5,0 kW dla gospodarstwa, które korzysta z taryfy G11 i rozlicza się w systemie miesięcznym, a 35% energii zużyje od razu. W związku z powyższym, przy założeniu uśrednionej stawki w wysokości 0,63PLN/kWh, gospodarstwo domowe w skali roku zaoszczędzić może 1102,50 PLN.

Dodatkowo, w przypadku systemów on-grid, 65% pozostałej (niewykorzystanej) energii oddane zostanie do sieci, a prosument zgodnie z ustawą o OZE, może odebrać je w ciągu roku w stosunku 80/20 - otrzyma z powrotem 80% energii, którą oddał do sieci. W praktyce przekłada się to na dodatkowe oszczędności w wysokości 1638 PLN w skali roku.

Sumarycznie, dodając do siebie obie kwoty, otrzymujemy finalne oszczędności w wysokości 2740,50 PLN. close-up-of-modern-row-houses-with-solar-panels-P72ZCRD.jpg Oczywiście powyższe założenia są efektem symulacji i mogą delikatnie różnić się w zależności od kilku parametrów, miedzy innymi:

  • rodzaj wykorzystanych paneli
  • odchylenie od południa
  • kąt nachylenia dachu
  • rodzaj instalacji fotowoltaicznej

Okres zwrotu instalacji fotowoltaiczny zależny jest od finalnych kosztów inwestycji i ewentualnych dofinansowań z których może skorzystać inwestor, a które w większości przypadków zależne są od konkretnych regionów. Od 1 lipca wystartował również rządowy program "Mój Prąd 3.0", który funkcjonuje na terytorium całego kraju i pozwala uzyskać zwrot w wysokości 3000PLN.

Jeżeli chciałbyś uzyskać bezpłatną wycenę i symulację produkcji energii oraz oszczędności dla Twojego indywidualnego przypadku, skontaktuj się z nami!

Skorzystaj z formularza wyceny, lub zadzwoń do naszego biura, odpowiemy na wszystkie pytania!

🌐 Bezpłatna wycena 📱 727 929 398.

Udostępnij arykuł
linkedin social mediafacebook social media

Zapytaj o wycenę

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w niniejszym formularzu, w celach handlowych, w tym sporządzenia i przedstawienia oferty handlowej, przez firmę Aslandi spółka z o.o. zgodnie z polityką prywatności.*

window.fbAsyncInit = function() { FB.init({ xfbml : true, version : 'v10.0' }); }; (function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = 'https://connect.facebook.net/pl_PL/sdk/xfbml.customerchat.js'; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));