Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym artykułem, w którym dowiesz się wszystkiego o serwisie pompy ciepła!
Czy przegląd jest niezbędny?
Zainteresowanie nowoczesnymi urządzeniami grzewczymi, takimi jak pompy ciepła stale rośnie. Mowa tu zarówno o pompach ciepła przeznaczonych do przygotowania ciepłej wody użytkowej, jak i służących do ogrzewania pomieszczeń. Z czego wynika popularność tych urządzeń? Przede wszystkim z tego, że są bezobsługowe, ekologiczne oraz przez ich niskie koszty eksploatacyjne.
Pompy ciepła cechuje również długa żywotność, należy jednak pamiętać, że każde urządzenie może ulec awarii. W celu ich uniknięcia zaleca się wykonywać regularne przeglądy kontrolne, które umożliwiają wczesne wykrycie i usunięcie jakichkolwiek usterek i optymalizację pracy urządzenia. Najważniejszym aspektami, na które Inwestor powinien zwrócić uwagę są warunki gwarancji, ustalane z góry przez producenta danego systemu grzewczego.
Okresowe przeglądy pomp ciepła ustalane są w zależności od rodzaju urządzenia, a często są niezbędne, aby utrzymać gwarancję na produkt.. Zazwyczaj wymagany jest pierwszy serwis, który należy wykonać przed upływem pierwszego roku od momentu instalacji urządzenia. Obecnie, właściwie każdy producent z góry określa w w warunkach gwarancji terminy i częstotliwości przeglądów swoich urządzeń.
Jak wygląda przegląd?
Instalator przyjeżdżając do Inwestora na okresowy przegląd pompy ciepła, wykonuje kilka czynności, m.in.:
- kontroluje szczelność i ciśnienie w układzie chłodniczym,
- analizuje częstość i długość pracy sprężarki,
- sprawdza stan wszystkich filtrów,
- sprawdza zawilgocenie czynnika chłodniczego,
- weryfikuje ciśnienie w instalacji grzewczej i dolne zasilanie,
- kontroluje działanie zaworów bezpieczeństwa,
- kontroluje również naczynia przeponowe, zarówno po stronie dolnego źródła ciepła, jak i po stronie instalacji centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej,
- jeżeli jest to konieczne czyści parownik (wymiennik), za pomocą którego pompa ciepła pobiera ciepło z powietrza atmosferycznego,
- analizuje historię błędów zapisanych w regulatorze,
Na sam koniec, serwisant sporządza protokół z wykonanego przeglądu urządzenia grzewczego i wskazuje nieprawidłowości, które wystąpiły. Przedstawia Inwestorowi elementy wymagające ewentualnej naprawy, czy też w skrajnych przypadkach całkowitej wymiany.
Czego wymaga producent urządzenia?
Zazwyczaj, gdy producenci pomp ciepła z góry ustalają warunki, które należy spełnić, aby właściciel urządzenia mógł utrzymać pełną gwarancję, rekomendowane jest wykonanie czterech podstawowych czynności serwisowych. Czynności te polegają na kontroli:
- układu dolnego źródła pompy ciepła;
- układu górnego źródła pompy ciepła;
- automatyki oraz poprawności ustawień;
- obiegu chłodniczego.
Serwisować, czy nie serwisować?
Jeżeli zastanawiasz się czy warto, raz w roku wykonać serwis swojej pompy ciepła, odpowiedź brzmi WARTO. Głównym czynnikiem składającym się na taką odpowiedź jest żywotność pompy ciepła, szacunkowo wynosi około 25-30 lat, więc, jeżeli chcesz zapewnić swojej pompie ciepła długie lata wydajnej i bezawaryjnej pracy, zadbaj o regularne, coroczne przeglądy techniczne i prawidłowy serwis. Gwarantujemy, że nie pożałujesz!
Pełną relację z serwisu wykonywanego przez Aslandi znajdziesz w linku poniżej:
A jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat pomp ciepła i ich serwisów (lub wykonać takowy u siebie), skontaktuj się z nami!
🌐 Bezpłatna wycena 📲 727 929 398.